Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Hazard pod kontrolą

Kronika policyjna

Hazard pod kontrolą

Foto: Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Świnoujściu

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wraz z funkcjonariuszami Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili wspólne działania, których celem jest zwalczanie przestępczości związanej z urządzaniem nielegalnych gier na automatach. W skontrolowanym salonie gier zabezpieczono trzy automaty do gier losowych o niskich wygranych.

1 kwietnia 2017 r. weszła w życie znowelizowana ustawa hazardowa. Ochrona graczy przed negatywnymi skutkami hazardu oraz ograniczenie szarej strefy w grach hazardowych – to główne cele nowelizacji. Zgodnie z obowiązującymi przepisami automaty do gier o niskiej wygranej (np. jednoręki bandyta, hot spot) mogą stać tylko w kasynach, które posiadają specjalne koncesje, a tym samym podmioty prywatne nie mają możliwości urządzania gier na automatach poza kasynami gier. Okazało się, że na terenie Świnoujścia w ostatnim czasie powstał nie posiadający stosownej koncesji lokal, gdzie można było korzystać z hazardowych gier.           

W miniony piątek policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Świnoujściu wspólnie z funkcjonariuszami Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego przeprowadzili działania zwalczające nielegalny hazard. W trakcie kontroli przeprowadzonej w lokalu zlokalizowanym w centrum miasta ujawniono i zabezpieczono trzy nielegalne automaty do gier.

Podkreślić należy bardzo dobrą współpracę obydwu służb. Wspólne działania funkcjonariuszy Policji oraz Krajowej Administracji Skarbowej w znaczący sposób podnoszą efektywność prowadzonych kontroli i przyczyniają się do eliminowania nielegalnych punktów urządzania gier hazardowych.

Prawo do oferowania gier na automatach poza kasynami gier są objęte monopolem państwa wykonywanym przez wskazany podmiot. Gry na automatach należą do bardzo uzależniających graczy, w związku z czym konieczne było wprowadzenie rozwiązania zapewniającego ich szczególną ochronę. Gry na automatach mogą się odbywać wyłącznie w wydzielonych do tego miejscach, pod stałą kontrolą oraz są niedostępne dla osób poniżej 18 roku życia.

Znowelizowane przepisy zaostrzyły sankcje grożące za naruszanie ustawy o grach hazardowych. Nielegalni operatorzy gier hazardowych będą podlegać bardziej dotkliwym konsekwencjom, co utrudni ich funkcjonowanie, a tym samym zwiększy udział w rynku podmiotów legalnie oferujących gry hazardowe.

W związku z popełnieniem przestępstwa z artykułu 107 kodeksu karnego skarbowego policjanci będą prowadzić postępowanie przygotowawcze mające na celu wyciągnięcie konsekwencji w stosunku do osób, które złamały prawo.

Autor: asp. sztab. Beata Olszewska
comments powered by Disqus