Środa, 17 października 2018r.

Imieniny: Wiktora, Marity, Ignacego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Dwie kolejne ulice muszą zmienić patrona

Miasto

Dwie kolejne ulice muszą zmienić patrona

Foto: scie24

Wojewoda Zachodniopomorski poinformował Radę Miasta, że rozpoczął procedury zmieniające nazwę dwóch kolejnych ulic w Świnoujściu. Według wskazań IPN-u, z prawobrzeżnej części miasta  zniknąć powinna ulica I Armii Wojska Polskiego, natomiast z lewobrzeża ulica Juliana Markiewicza.

Pod koniec sierpnia świnoujscy radni podjęli uchwałę na mocy której ulica Kruczkowskiego została przemianowana na ulicę Chodorowskiej. Wydawało się, że ta zmiana zakończy proces dekomunizacyjny w mieście, tym bardziej że większość kontrowersyjnych nazw ulic zmieniono już na początku lat 90-tych ubiegłego wieku. Okazuje się, że IPN dopatrzył się kolejnych, niewłaściwych patronów ulic.

Opinię IPN-u krytykuje Janusz Żmurkiewicz, prezydent Świnoujścia. - Jestem zdziwiony i zbulwersowany i do tego ręki nie przyłożę. Bo co winni są żołnierze I Armii Wojska Polskiego, którzy wyzwalali Polskę, przelali wiele krwi i doszli tu, ginąc na Wale Pomorskim, wyzwalając Kołobrzeg, forsując Odrę pod Siekierkami. Wielu z nich zamieszkało tu, na ziemiach odzyskanych. Nie wstąpili będąc daleko na wschodzie, w Rosji, do armii Andersa, lecz Berlinga. Młodzi ludzi, którzy nie mieli pojęcia, że po tylu latach uznamy, że jedni byli dobrzy, bo poszli dalszą drogą niż ci, którzy poszli najkrótszą drogą. A przecież jedni i drudzy składając przysięgą mówili - "tam mi dopomóż Bóg". 

Według IPN-u, gdyby samorządom zależało na upamiętnieniu w formie nazwy ulicy żołnierzy tej jednostki, dopuszcza się zmianę na ul. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego. 

Trudniejsze może okazać się zniesienie patronatu Juliana Markiewicza jednej z ważnej ulicy w Świnoujściu. - Pan Markiewicz był takim urzędnikiem jak ja dzisiaj. To był bardzo przyzwoity człowiek, ludzie go bardzo szanowali do samego końca. Przyjechał tu, na ziemie odzyskane, podjął się pracy kierowania urzędem, zrobił dużo dobrego, m.in. zbudował most w Karsiborzu - uważa prezydent Żmurkiewicz. 

Za zasługi dla rozwoju miasta Julian Markiewicz otrzymał w ubiegłym roku tytuł Honorowego Obywatela Miasta Świnoujścia. Uchwałę Rady Miasto argumentowano m.in. ważnym wkładem Markiewicza w architekturę i budownictwo mieszkaniowe oraz społecznie użyteczne inwestycje miejskie. 

Dalsze decyzje w tej sprawie podejmie Rada Miasta podczas obrad pod koniec listopada. 

Autor: scie24
comments powered by Disqus