Środa, 23 stycznia 2019r.

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Świnoujście wśród liderów pozyskiwania funduszy unijnych

Wydarzenia

Świnoujście wśród liderów pozyskiwania funduszy unijnych

Foto: BIK UM Świnoujście

Świnoujście znalazło się w pięćdziesiątce największych beneficjentów pomocy unijnej czyli podmiotów, które do końca 2017 roku zawarły umowy na projekty z dofinansowaniem pochodzącym z Unii Europejskiej, z perspektywy unijnej na lata 2014-2020. Największymi beneficjentami są GDDKiA oraz Polskie Linie Kolejowe S.A. i Bank Gospodarstwa Krajowego.

W rankingu ogólnym, obejmującym polskie przedsiębiorstwa, banki, instytucje i organy administracji państwowej, wojewódzkiej, samorządowej, fundacje, uczelnie – Świnoujście zajęło 22 miejsce.

Wśród polskich miast Świnoujście znalazło się na bardzo wysokim 7. miejscu, najwyższym z miast województwa zachodniopomorskiego.

– Wyprzedziły nas tylko tak duże ośrodki gospodarcze jak: Warszawa, Łódź, Kraków, Białystok, Gdańsk, Lublin. Za nami znalazły się między innymi Poznań, Katowice, Wrocław, Bydgoszcz, Rzeszów, Opole, Toruń, Częstochowa, Olsztyn – informuje Robert Karelus, rzecznik prezydenta miasta.

Świnoujście do końca 2017 roku podpisało umowy o wartości 963 milionów złotych, z dofinansowaniem unijnym wynoszącym 801 mln złotych.

– Przystępując do planowania poszczególnych działań inwestycyjnych i prospołecznych zawsze staramy się pozyskać na ich realizację środki zewnętrzne – komentuje wyniki rankingu Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz. – Dzięki temu udało nam się już w poprzednich latach zrealizować wiele ważnych dla miasta inwestycji, takich jak chociażby rewitalizacja Parku Zdrojowego, Parku Chopina, ulicy Hołdu Pruskiego, dokonać modernizacji portu jachtowego, portu rybackiego, stadionu miejskiego, amfiteatru, przeprowadzić remont wielu ulic, chociażby w ramach centralnego układu komunikacyjnego wraz z Placem Wolności, wybudować nowy ośrodek  szkolenia żeglarskiego młodzieży, schronisko dla ludzi bezdomnych, nowe ścieżki rowerowe, w tym najdłuższą w Europie transgraniczną ścieżkę łączącą cesarskie uzdrowiska, promenadę na pierwszym pasie wydm i wiele, wiele innych, o których już czasami zapominamy.

Unijne dofinasowanie otrzymywały także miejskie instytucje i przedsiębiorstwa. Aktualna perspektywa unijna jest dla miasta szczególnie ważna, ponieważ dzięki podpisanym dotychczas umowom, powstanie nowy węzeł przesiadkowy na Warszowie, nowe ścieżki rowerowe, promenada, przystań kajakowa w Karsiborze, przystań jachtowa w Przytorze – Łunowie, zostaną zakupione nowe autobusy i co dla mieszkańców Świnoujścia najważniejsze, w jej ramach podpisana została, w kwietniu ubiegłego roku, umowa na dofinansowanie budowy tunelu łączącego wyspy Uznam i Wolin.

Warto przypomnieć, że Świnoujście od lat znajduje się w czołówce miast, które wydają najwyższą liczbę środków, w przeliczeniu na jednego mieszkańca, na inwestycje. Dzięki temu prezydent i miasto zostali wyróżnieni trzykrotnie statuetką Kazimierza Wielkiego.

Autor: BIK / Gazeta Prawna
comments powered by Disqus