Wtorek, 20 sierpnia 2019r.

Imieniny: Bernarda, Samuela, Sobiesława

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Kto może ubiegać się o zwolnienie z podatku za psa

Opłaty lokalne

Kto może ubiegać się o zwolnienie z podatku za psa

Foto: Falkor/scie24.pl

Właściciele psów do końca marca powinni wpłacić do miejskiej kasy 48 złotych lokalnego o podatku za każdego czworonoga. Z rocznej opłaty mogą zostać zwolnione osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. 

Świnoujście jest jednym z nielicznych miast, których mieszkańcy płacą za posiadanie psa. Wysokość opłaty jest stosunkowa niewielka, bo niezmienna od 2011 roku kwota 48 zł stanowi jedynie 40% stawki maksymalnej, które mogą pobierać samorządy tytyłem podatku za psa. Rocznie do miejskiego budżetu mieszkańcy Świnoujścia wnoszą ok. 80 tys. zł. Środki te pozwalają m.in. na częściowe pokrycie wydatków związanych z utrzymaniem czystości czy bezpłatnym, elekronicznym znakowienim zwierząt. 

Opłata wynosi 48 zł za cały rok od jednego psa. Jeżeli obowiązek podatkowy powstaje lub gaśnie w ciągu roku (np. śmierć psa) zapłacić należy za tyle miesięcy, ile podatnik posiada psa. Z opłaty zwolnione są osoby niepełnosprawne, osoby powyżej 65 roku życia samodzielnie prowadzące gospodarstwo domowe, rolnicy, właściciele psów poniżej 4 miesiąca życia oraz osoby adoptujące zwierzęta ze schroniska przez trzy pierwsze lata. - Poza tym osoby w trudnej sytuacji materialnej mogą ubiegać się o udzielenie ulgi w postaci umorzenia zaległości z tytułu opłaty za posiadanie psów. W przypadku wskazania ważnego interesu podatnika ulg takich udzielam - informuje prezydent Janusz Żmurkiewicz. 

 

Autor: scie24
comments powered by Disqus