Piątek, 29 marca 2024r.

Imieniny: Wiktoryna, Helmuta, Eustachego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Rozmaitości / Naturalnie na przeziębienie

Poradnik

Naturalnie na przeziębienie

Foto: pixabay.com

Pogoda płata nam ostatnio figle, co zdecydowanie odbija się na naszym samopoczuciu, ale przede wszystkim – na zdrowiu. Zanim jakieś przeziębienie czy też inne choróbsko zdecyduje się nas powalić na łopatki, może warto spróbować sposobów, które są naturalne, a straciły na popularności przez ilość dostępnych specyfików w aptece?

Sezon na przeziębienia w pełni. Co druga reklama, która leci w telewizji dotyczy środków, które mają nam pomóc w przezwyciężeniu kaszlu, kataru, gorączki, bólu gardła itp. Są tacy, którzy wolą wziąć tabletki, a są tacy, którzy zdecydowanie preferują metody naturalne. Każdy z nas ma pewnie wspomnienie babcinych specyfików – syropu z cebuli, mleka z masłem, miodem i czosnkiem czy też mocnej herbaty imbirowej. Co więcej – one naprawdę działają! Poza tym nasze babcie musiały sobie jakoś radzić z atakami wirusów, a nie miały przecież dostępu do „wszystkoleczących” tabletek.

Plusem każdego z tych domowych specyfików jest to, że są zupełnie naturalne i każdy jest w stanie je sam sobie przygotować. Dodatkową zaletą jest to, ze zazwyczaj większość potrzebnych składników mamy przy sobie w domu. Kwestia smaku jest dość sporna – niektórzy na samą myśl o tych wyrobach się krzywią. Uwierzcie – są jednak tacy, którzy z sentymentem wspominają syrop z cebuli – w końcu kojarzy się nam z dzieciństwem.

W takim razie, gdy czujemy się gorzej, pojawiają się objawy przeziębienia, warto zacząć od herbaty z cytryną, miodem i imbirem. Nie żałujmy sobie cytryny (uwaga, dodajemy ją do herbaty po wyjęciu torebki z fusami – razem wchodzą w niekorzystną reakcję chemiczną), dodajmy miodu (oczywiście naturalnego, a nie sztucznego!) i przyprawmy albo świeżym imbirem albo tym w przyprawie. Miód ma właściwości antybakteryjne, cytryna to oczywiście niezbędna w tym czasie witamina C, a imbir działa przeciwzapalnie. Należy pamiętać, że miód możemy dodać to herbaty dopiero jak ta trochę przestygnie – w przeciwnym razie jego właściwości lecznicze znikną wraz z wysoką temperaturą.

Kolejna godna polecenia mikstura to syrop z cebuli. Sprawa jest niesamowicie prosta: obieramy dwie cebule i następnie zasypujemy je cukrem (w wersji zdrowszej zalewamy miodem), odstawiamy na parę godzin i czekamy aż cebula puści sok. Taki syrop bardzo pomaga w leczeniu przeziębienia i dobrze działa na katar. Ma także działanie dezynfekujące oraz łagodzące. Zawiera wiele potrzebnych witamin (m.in. C, A, B1) oraz mikroelementów. Może to zaskoczy, ale jest naprawdę smaczny.

Ostatnim specyfikiem, który dla wielu jest nie do przełknięcia jest połączenie szklanki ciepłego mleka, łyżki miodu, łyżeczki masła oraz wyciśniętego ząbku czosnku. Połączenie smakowe wydaje się być kontrowersyjne, jednak to połączenie stawia na nogi w pierwszej fazie przeziębienia. Jeśli ta wersja jest smakowo nie do przejścia można oczywiście wyłączyć z mikstury czosnek i zjeść go osobno, np. na kanapkach. Sam czosnek w tej całej walce przeciwko przeziębieniu zdaje się być bohaterem. Jest bakteriobójczy oraz wspomaga system immunologiczny. Dla dobra sprawy musimy poświęcić miły oddech i po prostu się czosnkiem nafaszerować.

Domowe specyfiki mimo wielu lat wcale nie straciły na wartości. Są może trochę zapomniane i przez niektórych wyśmiane, do momentu jednak, jak się samemu ich nie zastosuje. Co najważniejsze – dzięki temu, że są naturalne, na pewno nam nie zaszkodzą.

Autor: mp
comments powered by Disqus