Niedziela, 29 grudnia 2024r.

Imieniny: Dawida, Tomasza, Dominika

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Blogi / „Prowadzę bez alkoholu” – czyli o czym rozmawiamy z pełnoletnimi uczestnikami projektu

Profilaktyka uzależnień

„Prowadzę bez alkoholu” – czyli o czym rozmawiamy z pełnoletnimi uczestnikami projektu

Notorycznie docierają do nas informacje nt wypadków powodowanych przez pijanych kierowców. Ich skutki są różne, jednak niemal zawsze tragiczne! Co więcej bardzo często słyszymy o tym, że sprawcami tych wypadków byli młodzi pijani kierowcy. Co ich gubi? Brawura? Bezmyślność? Brak trzeźwości umysłu? Brak osoby, która mogłaby powstrzymać takiego kierowcę przed rozpoczęciem jazdy? A może wszystko na raz? Niezależnie od tego, co jest główną przyczyną warto robić wszystko, by zmniejszyć ilość pijanych osób za kierownicą.

Z tego też powodu powstał projekt „Prowadzę bez alkoholu” w ramach którego zajęcia już drugi rok z rzędu w świnoujskich szkołach prowadzi nasza Fundacja. Projekt ten skierowany jest do uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, czyli pełnoletnich osób, które legalnie mogą kupić i spożywać alkohol, jednak powinni uświadomić sobie czym może skończyć się picie alkoholu w konkretnych sytuacjach. Głównym celem tego projektu jest uświadomienie młodym ludziom wpływu alkoholu, a także innych substancji psychoaktywnych na zdolności prowadzenia pojazdu, a właściwie na brak takich zdolności. Ważne jest także wykreowanie w świadomości uczestników zajęć obrazu odpowiedzialnego uczestnika ruchu drogowego, którym nie jest tylko kierowca samochodu, ale także pieszy czy kierowca jednośladu.

Ważnym i niezwykle przydatnym elementem wprowadzonym do warsztatów jest także możliwość nabycia umiejętności pomocy poszkodowanym motocyklistom. Co sprawiło, że ten element został wprowadzony? To fakt, że coraz więcej młodych ludzi porusza się motorami i skuterami. Ważne jest więc, żeby nie tylko kierowcy tych pojazdów, ale także świadkowie lub inni uczestnicy ewentualnego wypadku z udziałem kierowcy w kasku potrafili udzielić pierwszej pomocy.

Stosowane przez nas dynamiczne formy warsztatowe, w tym pomoce dydaktyczne, pozwalają pełnoletnim uczestnikom projektu w łatwy sposób utrwalić wiadomości przekazywane podczas zajęć naszego autorstwa, uwzględniające rekomendacje Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

W tym roku zajęcia te przeprowadziliśmy we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych w Świnoujściu. Dzięki współfinansowaniu Urzędu Miasta Świnoujście mogliśmy przeszkolić 211 uczestników projektu!

Autor: MID
comments powered by Disqus