Niedziela, 5 maja 2024r.

Imieniny: Ireny, Waldemara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Blogi / Profilaktyka HIV/AIDS po raz kolejny zagościła w świnoujskich szkołach

Promocja zdrowia

Profilaktyka HIV/AIDS po raz kolejny zagościła w świnoujskich szkołach

Wczoraj zakończyliśmy realizację projektów profilaktyki HIV/AIDS na terenie Świnoujścia. Wzięli w nich udział uczniowie VI klas szkół podstawowych i klas gimnazjalnych. Dlaczego zajęcia te kierujemy właśnie do odbiorców z tej konkretnej grupy wiekowej? Dlatego, że są to osoby wchodzące w wiek dojrzewania, bardzo często zmieniające środowisko zarówno szkolne jak i koleżeńskie, osoby w wieku, w którym zdobyta wiedza i informacje mogą wpływać na podejmowane w niedalekiej przyszłości decyzje i zachowania.

Jednocześnie informacje w tej grupie wiekowej muszą być przekazywane z jednej strony niezwykle delikatnie, z drugiej zaś – bardzo rzetelnie, aby stały się bazą do poszerzania wiedzy wraz z własnym rozwojem. Wymaga to szczególnego wyczucia specjalistów, jak również bardzo przemyślanego programu szkoleniowego. Z tego powodu programy szkoleniowe, jakie kierujemy do młodych osób są jednymi z nielicznych, jeśli nie jedynymi w skali kraju, propozycjami profilaktyki HIV skierowanymi do uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, której jakość gwarantuje współpraca specjalistów z dziedziny socjologii i pedagogiki.

W trakcie edukacji dla uczniów VI klas szkół podstawowych z zakresu profilaktyki HIV/AIDS przekazaliśmy im najbardziej podstawowe informacje dotyczące HIV/AIDS przy użyciu możliwie najprostszego języka - tak, aby zasygnalizować młodym ludziom wagę problematyki HIV oraz zaszczepić w nich chęć zdobywania kolejnych informacji na dalszych etapach kształcenia.

W trakcie realizacji zajęć „HIV TV” dla klas gimnazjalnych postawiliśmy uczniów w roli widzów – ekspertów (całość zajęć realizowana była w konwencji telewizyjnego talk-show” ). Dzięki takiej interaktywnej metodzie przekazania informacji zwiększyliśmy szansę młodzieży na zapamiętanie przekazywanych treści.

A jak młodzież reagowała na nasze zajęcia i tematykę na nich poruszaną? Okazuje się, że temat HIV/AIDS jest przyjmowany przez nich z zainteresowaniem. Młodzi ludzie chętnie dopytują, chcą zdobyć więcej informacji. Widać, że jest to temat, który nie jest im obojętny. Chcą rozmawiać o HIV i AIDS, chcą wiedzieć więcej. Dzięki temu zajęcia te realizuje się nam z dużą łatwością.

W tym roku dla najbardziej aktywnych uczestników zajęć przygotowaliśmy pamiątkowe pendrive, na których umieściliśmy informacje na temat realizowanych przez nas na ternie Świnoujścia projektów. Dla pozostałych uczestników zajęć mieliśmy również drobne upominki – pamiątkowe ołówki. Małe rzeczy, a jednak ucieszyły one młodzież. Program szkoleniowy merytorycznie wspierała dr Maria Brodzikowska. Całość zadania współfinansował Urząd Miasta Świnoujście.

Autor: MID
comments powered by Disqus