Wolontariat
Gorący sezon świnoujskiego wolontariatu!
Przyzwyczailiśmy się już do tego, że ostatni miesiąc roku szkolnego, to bardzo gorący okres wolontarystyczny. To wtedy uruchamia się wiele imprez plenerowych ( i tych mniejszych i tych większych), w których pomoc wolontariuszy jest bardzo mile widziana. Od końca maja do drugiej połowy czerwca musieliśmy się bardzo starać, żeby nie pomylić miejsc, w które wysyłamy wolontariuszy – tyle ich bowiem było.
Oczywiście prym wiodły przedszkola i szkoły podstawowe z ich rodzinnymi imprezami plenerowymi – przede wszystkim piknikami. Nasi Wolontariusze umilali czas uczestnikom tych imprez zapewniając różnego rodzaju atrakcje dla dzieci (od animacji i zabaw, przez malowanie twarzy czy paznokci, po występowanie w przebraniach znanych i lubianych postaci z bajek czy zwierzaków) oraz pilnowali bezpieczeństwa bawiących się dzieci. Zobaczyć ich można było w Przedszkolu Miejskim nr 1, w Przedszkolu Miejskim nr 5, w Przedszkolu Miejskim nr 11, w Szkole Podstawowej nr 2 oraz w Szkole Podstawowej nr 6. Po raz kolejny wsparli także Rajd Przedszkolaka w Przedszkolu Miejskim nr 10. Warto dodać, że niemal wszystkie wymienione miejsca korzystały z pomocy wolontariuszy naszego LCW nie po raz pierwszy. To cieszy, bo świadczy o tym, że pomoc wolontariuszy jest doceniana i zapamiętywana. Z kolei wolontariusze naszego LCW bardzo mile wspominają tego typu wydarzenia, w których biorą udział i zawsze cieszą się, że ich pomoc jest przydatna. To napędza ich to kolejnych działań.
Czerwiec to także okres wielu innych akcji plenerowych, w których chętnie korzysta się z pomocy wolontariuszy. W tym roku świetnie bawili się oni udzielając pomocy przy prowadzeniu animacji dla dzieci i młodzieży podczas świnoujskiego Dnia Dziecka w Forcie Anioła. Można było ich spotkać także podczas Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki na Basenie Północnym, gdzie również prowadzili animacje dla dzieci i młodzieży.
Wolontariusze okazali się być także niezastąpieni przy finałach I i II edycji „Projektu CZP” pod hasłem „Każdy inny, wszyscy równi”, którego organizatorem jest Szpital Miejski im. Jana Garduły w Świnoujściu. Finałem I edycji była miejska plakatowa kampania informacyjna „Przeciwdziałanie stygmatyzacji i dyskryminacji osób zaburzonych psychicznie”. Tutaj jeden z wolontariuszy pomagał przy dystrybucji plakatów w przestrzeni miejskiej. Z kolei finał II edycji „Projektu CZP”, którym była gra miejska bez pomocy sporej grupy wolontariuszy byłby niemożliwy do przeprowadzenia. Na szczęście wolontariusze chętnie włączyli się w pomoc przy przeprowadzeniu gry miejskiej i w liczbie 10 osób obstawiali różne punkty z zadaniami znajdujące się na trasie gry. Ten wolontariat okazał się być dla nich kolejną nowością, a po ich reakcjach widać było, że chętnie po raz kolejny wzięliby udział w czymś takim.
Jako, że nasze LCW działa już 3 rok i wiele różnych działań za nami, to w tym roku po raz pierwszy postanowiliśmy nagrodzić najbardziej aktywnych wolontariuszy książkami o tematyce wolontariatu. Dodać należy, że nagradzamy osoby, które w danym roku kończą szkołę. Z tego powodu w tym roku książki otrzymali Angelika, Alicja, Amanda i Szymon, którzy kończyli naukę w Gimnazjum Publicznym nr 2.
A co przyniosą kolejne miesiące? Tego jeszcze nie wiem, ale już nie możemy się doczekać!
DOŁĄCZ DO NAS: