Wtorek, 7 maja 2024r.

Imieniny: Gizeli, Ludmily, Benedykta

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Interwencje / Emeryci bez emerytur. ZUS wyjaśnia problem

Interwencje

Emeryci bez emerytur. ZUS wyjaśnia problem

Foto: scie24

Pan Jerzy ze Świnoujścia chciał przejść na zasłużoną emeryturę, jednak Inspektorat ZUS zwlekał z wydaniem decyzji o nabyciu prawa do świadczenia. Tym samym nasz czytelnik przez trzy miesiące pozostawał bez dochodu. Do problemu odniósł się Karol Jagielski, rzecznik prasowy ZUS - jeżeli osoba starająca się o emeryturę jest również członkiem OFE, ZUS musi ponownie ustalić kapitał początkowy oraz porozumieć się z OFE w sprawie wykreślenia członkostwa i przeniesienia składek z OFE do ZUS. A to wymaga czasu.

Pan Jerzy opisał w liście do naszej redakcji swój problem, który dotyczy jednak większej grupy mieszkańców naszego miasta. 

Delegatura ZUS w Świnoujściu od miesięcy nie wydaje decyzji o wysokości emerytur "nowym" emerytom i tym samym ZUS nie wypłaca świadczenia emerytalnego osobom, które nabyły do tego prawo. Świnoujscy urzędnicy tłumaczą to brakiem pracowników. W październiku 2014 nabyłem prawo do emerytury. Z dniem 31 października rozwiązałem umowę o pracę z pracodawcą. Złożyłem stosowny wniosek na początku listopada 2014 o przyznanie emerytury składając niezbędne dokumenty. Do chwili obecnej nie otrzymałem decyzji o wysokości emerytury ani świadczenia emerytalnego. Zgodnie z przepisami ZUS ma na to jeden miesiąc. W kilku rozmowach z Kierownikiem delegatury i pracownicami usłyszałem, że w delegaturze brakuje pracowników i osoby które nabyły prawo do emerytury czekają na decyzje po 6 miesięcy. Na moje pytanie co by zrobiły pracownice ZUS gdyby im nie wypłacano wynagrodzeń odpowiadają, że to by się im nie podobało. W imieniu oczekujących emerytów na emerytury proszę o zainteresowanie się tym problemem społecznym i z góry dziękuję.

List czytelnika przekazaliśmy do Oddziału ZUS w Szczecinie. Na odpowiedź nie czekaliśmy długo - rzecznik prasowy instytucji obszernie wyjaśnił procedurę i jej podstawę prawną.

Organ rentowy wydaje decyzję dotyczącą prawa do świadczenia lub ustalenia jego wysokości po raz pierwszy w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania tej decyzji. Tak więc 30-dniowy termin na wydanie decyzji nie biegnie od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie. Powyższa zasada wynika z art. 118 ust. 1 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z FUS.
 
Złożoność postępowania przy realizacji wniosku Pana Jerzego była związana z nowymi uregulowaniami art. 174 ust. 3b ustawy z 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nimi, gdy osoba starająca się o emeryturę jest również członkiem OFE, ZUS musi dokonać ponownego ustalenia kapitału początkowego i wystąpić do OFE:
- o wykreślenie członkostwa w związku z osiągnięciem przez ubezpieczonego powszechnego wieku emerytalnego, oraz
- o przeniesienie składek zgromadzonych przez ubezpieczonego z OFE do ZUS.
Następnie środki zewidencjonowane w OFE podlegają waloryzacji. Dopiero po zakończeniu tych wszystkich czynności możliwe jest wydanie decyzji ustalającej prawo do emerytury.

Już wiemy, że pod koniec zeszłego tygodnia ZUS skontaktował się z naszym czytelnikiem i wydał stosowną decyzję. Najbliższe świadczenie zostanie mu wypłacone wraz z wyrównaniem.

Autor: scie24
comments powered by Disqus