Sobota, 27 kwietnia 2024r.

Imieniny: Zyty, Teofila, Felicji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Edukacja / FAS - jak pomóc dziecku i rodzinie

Nasz patronat

FAS - jak pomóc dziecku i rodzinie

Foto: scie24

Wczoraj, 20 listopada 2014 r. w Specjalnym Ośrodku Szkolno - Wychowawczym w Świnoujściu odbyła się pierwsza miejska konferencja na temat FAS „Płodowy Zespół Alkoholowy. Jak pomóc dziecku i rodzinie”. Ponad 70 przedstawicieli różnych instytucji dyskutowało o profilaktyce, przyczynach, metodach diagnozowania i terapii dzieci z FAS oraz o formach wspierania dzieci i ich rodzin.

- Zdajemy sobie sprawę, że spożywanie alkoholu przez kobiety w czasie ciąży jest bardzo poważnym problemem w całym kraju. W Świnoujściu nikt jeszcze nie robił badań na w tym zakresie, nie mamy zdiagnozowanego środowiska, ale opierając się na badaniach ogólnopolskich zdajemy sobie sprawę z tego, że trzeba się nim zająć także w naszej gminie. Stąd pomysł na zorganizowanie konferencji, tak aby w tak licznym gronie osób pracujących w obszarze profilaktyki zdrowia wypracować plan działań w naszym mieście - powiedziała Gabriela Flis - Niśkiewicz, Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej.

Od 2009 roku Urząd  Miasta finansuje realizację programu profilaktycznego pn. „Ciąża bez alkoholu”. Jego adresatem są pełnoletni uczniowie świnoujskich szkół ponadgimnazialnych - Sama profilaktyka nie spełnia naszych oczekiwań w przypadku redukcji szkód u dzieci zagrożonych czy poszkodowanych FAS. Prowadzimy rozmowy ze Specjalistyczną Poradnią FAS w Szczecinie na temat utworzenia punktu konsultacyjnego w naszym mieście - dodała Gabriela Flis - Niśkiewicz.

Pomorze Zachodnie jako jedyny samorząd województwa w Polsce bierze udział w międzynarodowej kampanii społecznej na rzecz podniesienia świadomości zagrożeń wynikających z picia alkoholu przez kobiety w czasie ciąży. Hasłem kampanii umieszczonym na plakatach we wszystkich krajach uczestniczących w kampanii jest hasło „Too Young To Drink” (Zbyt młody by pić).

Organizatorem międzynarodowej kampanii, w której uczestniczy ponad 60 organizacji z 30 krajów świata są: European FASD Alliance, NO FAS - National Organisation Fetal Alcohol Syndrome, European Alcohol Policy Alliance i Azienda Ulss 9 Treviso.

Termin FASD (Fetal Alkohol Spectrum Disorder) określa zespół objawów, mogących wystąpić u dzieci, których matki spożywały alkohol w czasie ciąży. FASD to inaczej zespół umysłowych i fizycznych zaburzeń związanych z ekspozycja płodu na alkohol. Alkohol, działając na nienarodzone dziecko, powoduje m.in. powstawanie zmian w budowie ciała, wad rozwojowych wielu narządów, może uszkodzić ośrodkowy układ nerwowy.

Organizatorem wydarzenia była Fundacja Motywacja i Działanie. Zespół od dwóch lat realizuje również program profilaktyczny „Ciąża bez alkoholu”.

Konferencja była współfinansowana przez Urząd Miasta Świnoujście. Patronem medialnym był portal „Świnoujście w skrócie - scie24.pl”.

Autor: scie24
comments powered by Disqus