Niedziela, 5 maja 2024r.

Imieniny: Ireny, Waldemara

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Edukacja / Nowy rok szkolny bez rewolucji. Szczegóły reformy we wrześniu

Edukacja

Nowy rok szkolny bez rewolucji. Szczegóły reformy we wrześniu

Foto: pixabay.cm

Ministerstwo Edukacji Rok szykuje duże zmiany w systemie oświaty, jednak zbliżający się rok szkolny 2016/2017 będzie jeszcze dość stabilny. Szczegóły reformy oświatowej resort przedstawi w połowie września. Wdrażanie nowej struktury szkół rozpocznie się od 1 września 2017 roku.

Najważniejsze zmiany w nadchodzącym roku to zniesienie obowiązku szkolnego dla sześciolatków, likwidacja sprawdzianu dla szóstoklasistów, możliwość odwoływania się wyników egzaminu maturalnego, usunięcie restrykcyjnego rozporządzenia dotyczącego sklepików szkolnych czy likwidacja obowiązku realizacji tzw. „godzin karcianych” w dotychczasowej formule.

Od 1 września 2017 r. z mocy prawa, sześcioletnie szkoły podstawowe przekształcą się w ośmioletnie szkoły podstawowe, rozpocznie się proces wygaszania gimnazjów, uruchomione zostaną pierwsze klasy szkoły branżowej I stopnia. Wprowadzanie nowego ustroju szkolnego zakłada także rozwiązania przejściowe. Przewiduje się na przykład funkcjonowanie ośmioletniej szkoły podstawowej z oddziałami gimnazjalnymi do czasu ich wygaszenia. Może ona powstać z połączenia odrębnych szkół lub na bazie obecnie działającego zespołu, a także w wyniku przekształcenia samodzielnego gimnazjum w ośmioletnią szkołę podstawową.

Jak będzie wyglądała sieć szkół w Świnoujściu, zdecyduje w ciągu najbliższych miesięcy Rada Miasta. Jak zapewnia ministerstwo, niezbędną korektę gmina może wdrożć na podstawie jednej uchwały. Natomiast większość przekształceń w szkołach niepublicznych nie będzie wymagała składania wniosków o zmianę wcześniej uzyskanego zezwolenia lub uzyskania pozytywnej opinii kuratora oświaty czy zgody jednostki samorządu terytorialnego na przekształcenie szkoły.

Minister Zalewska podkreśla, że proces zmian w szkołach zostanie powierzona doświadczonej kadrze kierowniczej. Dlatego w tym okresie, z mocy prawa, szkołami zarządzać będą dotychczasowi dyrektorzy. Nauczyciele zatrudnieni w szkołach aktualnie funkcjonujących, od 1 września 2017 r. z urzędu staną się nauczycielami szkół tworzonych w ramach nowego systemu. Oznacza to, że np. nauczyciele gimnazjum, które zostanie przekształcone w ośmioletnią szkołę podstawową z oddziałami gimnazjalnymi, z urzędu staną się nauczycielami szkoły podstawowej.

Autor: scie24
comments powered by Disqus