Sobota, 19 stycznia 2019r.

Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Edukacja / Niezwykła lekcja historii

Licealiści na spotkaniu z Powstańcem Warszawskim

Niezwykła lekcja historii

Foto: LO im. Mieszka I

8 grudnia 2017 r. uczniowie klasy IA Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. Historyczno-Techniczne Muzeum w Peenemünde w kooperacji z Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało dla polskiej i niemieckiej młodzieży zajęcia dotyczące dramatycznych wydarzeń w Warszawie w sierpniu 1944 roku. Specjalnie na spotkanie z uczniami do Peenemünde przybył pan Bogdan Bartnikowski, Powstaniec i więzień KL Auschwitz-Birkenau.

Uczniowie świnoujskiego liceum wraz z uczniami z Polic, Wolgastu i Karlshagen zwiedzili wystawę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu, która jeszcze do stycznia stanowi część ekspozycji HTM w Peenemünde. Towarzyszące zadaniu karty pracy miały przygotować uczniów m.in. do rozmowy ze świadkiem wydarzeń historycznych.

Pan Bartnikowski jako 12-letni chłopiec był łącznikiem – ochotnikiem w zgrupowaniu żołnierzy AK pod dowództwem por. „Gustawa”. Jeszcze w sierpniu 1944 roku wraz z matką został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Przeżycia z czasów okupacji oraz uwięzienia opisał w zbiorze opowiadań „Dzieciństwo w pasiakach” oraz w powieściach „Daleka droga”, „Powrót nad Wisłę” oraz „Dni długie jak lata”.  Podczas spotkań z polską i niemiecką młodzieżą nie tylko wspomina trudne, wojenne czasy, ale przede wszystkim promuje ideę pojednania obu narodów oraz dążenia do pokoju w Europie.

Bogdan Bartnikowski podarował liceum swoją książkę „Dzieciństwo w pasiakach". Publikacja w języku niemieckim trafiła również do uczniów po zachodniej części wyspy Uznam.

Autor: LO im. Mieszka I
comments powered by Disqus