Sobota, 23 stycznia 2021r.

Imieniny: Ildefonsa, Rajmunda

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Edukacja / Radni Koalicji Obywatelskiej pytają: czy świnoujskie szkoły są przygotowane na powrót uczniów?

Edukacja

Radni Koalicji Obywatelskiej pytają: czy świnoujskie szkoły są przygotowane na powrót uczniów?

Foto: Alexandra_Koch / pixabay

Już 1 września do szkół powrócą uczniowie nie tylko po wakacyjnej przerwie, ale także po kilku miesiącach zdalnej nauki wywołanej koronawirusem. – Chcemy wiedzieć jak do nowego roku szkolnego przygotowane są żłobki, przedszkola i szkoły, dlatego poprosiliśmy Prezydenta o przygotowanie wnikliwego materiału. Mamy wrażenie, że Rząd zrzuca całą odpowiedzialność na samorządy – ostro komentuje miejski radny Wiesław Góreczny.

W najbliższą środę o godz. 13.00 będą w tej sprawie obradowały dwie komisje Edukacji i Zdrowia. Radni Koalicji Obywatelskiej przygotowali szeroką interpelację z pytaniami dotyczącymi bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli. 

– Brak wiedzy wzbudza niepewność i powoduje napięcia, rodzice chcą być spokojni o swoje pociechy – mówi radna Agnieszka Rachtan. – Czy dzieci na przerwach spotykają się z całą szkoła czy są jakieś ograniczenia na korytarzach, czy są jakieś sektory żeby klasy nie mieszały się że sobą. Jak będą wyglądały lekcje wychowania fizycznego? Czy uczniowie mają siedzieć w ławkach pojedynczo? Co z nauczycielami zwłaszcza tymi starszymi? Chcemy żeby rodzice i dzieci czuli się bezpiecznie – dodaje radna Klubu Koalicji Obywatelskiej. 

– W interpelacji pytamy także o kwestie ekonomiczne, jakie będą koszty wprowadzania obostrzeń – pyta Elżbieta Jabłońska Przewodnicząca Rady. – Ważna jest dla nas pewność, że każde dziecko otrzyma odpowiednią opiekę w miejskich żłobkach i przedszkolach – dodaje Przewodnicząca. Leszek Waga z kolei zwraca uwagę na kwestię środków ochrony osobistej. – W jakie środki ochrony bezpieczeństwa zostaną wyposażeni nauczyciele i uczniowie? – pyta radny, a zarazem ratownik medyczny z wieloletnim doświadczeniem. 

– Wierzymy że świnoujski samorząd jest gotowy na nową rzeczywistość jednak sytuacja epidemiczna w związku z nowym rokiem szkolnym wywołuje wiele emocji wśród uczniów, nauczycieli i rodziców. Troska, strach, obawy o zdrowie i bezpieczeństwo. Jednocześnie pojawiają się potrzeby powrotu do normalności i codzienności, stąd nasza inicjatywa obrad wspólnych komisji oraz interpelacja skierowana do prezydenta – podsumowuje przewodniczący Klubu KO Jan Borowski. 

Autor: KO Świnoujście
comments powered by Disqus