Sobota, 25 maja 2024r.

Imieniny: Grzegorza, Urbana, Magdaleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Foto / Centralne obchody Święta Marynarki Wojennej

Wydarzenia

Centralne obchody Święta Marynarki Wojennej

Uroczysty apel, pokazy dynamiczne i statyczne z udziałem okrętów i pojazdów oraz prezentacja sprzętu specjalistycznego to najważniejsze wydarzenia tegorocznego Święta Marynarki Wojennej. Główne obchody miały miejsce w niedzielę, 28 czerwca, w Świnoujściu. Obecni na nich byli Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych generał broni Marek TOMASZYCKI oraz Inspektor Marynarki Wojennej kontradmirał Marian AMBROZIAK.

Zgodnie z tradycją, obchody Święta Marynarki Wojennej zainaugurowało podniesienie wielkiej gali banderowej na wszystkich okrętach MW. W ten sposób marynarze podkreślają uroczysty charakter święta. Następnie w kościele p.w. Chrystusa Króla odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Marynarki Wojennej. Koncelebrował ją Biskup Polowy Wojska Polskiego Józef GUZDEK. Bezpośrednio po mszy, około godziny 10:00, na PlacuSłowiańskim miał miejsce uroczysty apel z udziałem pododdziałów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pod pomnikiem „Bohaterom Walki o Niepodległość Rzeczpospolitej” złożono wiązanki kwiatów, a uroczystość zakończyła defilada pododdziałów z udziałem świnoujskiej Orkiestry Wojskowej.

O godzinie 11:00 przy ul. Wybrzeże Władysława IV ( na wysokości Placu Rybaka ) miał miejsce pokaz dynamiczny - w nim m.in. załadunku pojazdów na okręty transportowo – minowe. W południe okręty Marynarki Wojennej otworzyły swoje pokłady dla zwiedzających. Przy ul. Wybrzeże Władysława IV ( na wysokości Kapitanatu Portu ) cumowały: fregata rakietowa, niszczyciel min, trałowiec, mały okręt rakietowy oraz okręt podwodny. Ponadto można było zobaczyć sprzęt wojskowy – wyposażenie Grupy Nurków – Minerów 12. Dywizjonu Trałowców, sprzęt saperski 8. Batalionu Saperów, armaty i wóz dowodzenia 8. Dywizjonu Przeciwlotniczego oraz mobilną komorę dekompresyjną i wóz Wojskowej Straży Pożarnej.

O godzinie 15:00 repertuar muzyki marszowo paradnej zaprezentowała świnoujska Orkiestra Wojskowa, natomiast o 16:00 wystąpili kolejno - zespół Kolorowe Gitary oraz Formacja Seweryn. Na ekspozycji Narodowego Banku Polskiego przedstawiono monety kolekcjonerskie serii „Monety Polskie – Okręty Marynarki Wojennej”.

Marynarka Wojenna została utworzona 28 listopada 1918 roku przez marszałka Józefa Piłsudskiego, już 17 dni po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Polska czekała jeszcze prawie półtora roku na uzyskanie formalnego dostępu do morza. Rozwój floty przerwał na krótko wybuch II wojny światowej. Polska MW przeniosła i odbudowała swoje struktury w Wielkiej Brytanii i uczestniczyła w działaniach bojowych od chwili wypowiedzenia przez Aliantów wojny hitlerowskim Niemcom. Podczas działań wojennych polskie okręty walczyły nieprzerwanie od pierwszego do ostatniego dnia wojny, wnosząc znaczny wkład w ostateczne zwycięstwo. Były jedynym niepodległym terytorium Polski i stanowiły o ciągłości istnienia państwa i jego oręża na morzu. Na morskim teatrze II wojny światowej polskie okręty przepłynęły łącznie milion dwieście tysięcy mil morskich, eskortowały 787 konwojów, przeprowadziły 1162 patrole i operacje bojowe, zniszczyły 45 jednostek nieprzyjaciela i 20 samolotów. Podczas działań bojowych zginęło 450 marynarzy. Po wojnie Marynarka Wojenna, chociaż w znacznym stopniu oparta o sprzęt i wyposażenie produkcji b. ZSRR lub pochodzący z kontyngentu aliantów, rozbudowywała flotę w oparciu o krajowy przemysł stoczniowy. Po przemianach przełomu lat 80-tych i 90-tych i zmianie polityki obronnej kraju Marynarka Wojenna zintensyfikowała współdziałanie z flotami państw Sojuszu Północnoatlantyckiego, które realizowano pod auspicjami Partnerstwa dla Pokoju oraz na mocy międzynarodowych porozumień. Pierwszym sprawdzianem polskich sił morskich był udział dwóch okrętów w operacji „Pustynna Burza”. Okręt szpitalno-ewakuacyjny ORP „Wodnik” i okręt ratowniczy ORP „Piast” jako pierwsze polskie okręty w powojennej historii Polski uczestniczyły w działaniach z państwami Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Najnowsza historia MW to okres transformacji, modernizacji i zwiększania mobilności. W 1993 roku Marynarka Wojenna zainicjowała obecność polskich sił zbrojnych w ćwiczeniach z państwami NATO, biorąc udział w największym na Bałtyku ćwiczeniu „Baltops”. Od tego czasu siły MW uczestniczyły w kilkuset manewrach państw NATO i Partnerstwa dla Pokoju. Od marca 1999 roku, kiedy Polska weszła w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, polskie okręty obecne były we wszystkich manewrach NATO na Bałtyku, a także uczestniczyły w istotnych operacjach w Cieśninach Bałtyckich, na Morzu Północnym, Norweskim, na Oceanie Atlantyckim, w operacjach antyterrorystycznych na Morzu Śródziemnym oraz w misji irackiej na Zatoce Perskiej (2002 – 2003). Od 2002 roku polska Marynarka Wojenna jest na stałe obecna w elitarnych Siłach Odpowiedzi NATO.

Współczesna Marynarka Wojenna liczy około 8 tysięcy marynarzy. Główne jej siły to: dwie fregaty rakietowe, jedna korweta, pięć okrętów podwodnych, trzy okręty rakietowe, pięć okrętów transportowo-minowych, trzy niszczyciele min, kilkanaście trałowców, jednostki ratownicze i zabezpieczenia. Operują one z baz morskich w Gdyni i Świnoujściu, a także z portów w Helu i Kołobrzegu. Marynarka Wojenna dysponuje lotnictwem morskim operującym z lotnisk w Gdyni Babich Dołach, Darłowie i Siemirowicach, w tym także lotnictwem pokładowym startującym z pokładów fregat rakietowych. Komponent lotniczy Marynarki Wojennej to przede wszystkim samoloty patrolowo-rozpoznawcze, śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych, ratownicze, a także lotnictwo transportowe. Wzdłuż polskiego wybrzeża rozlokowane są specjalistyczne jednostki brzegowe.

Tradycja obchodów święta morza sięga przełomu XVIII i XIX wieku i wywodzi się z obrzędów kaszubskich. Obrzędy te miały zawsze charakter ludowy, nigdy państwowy. Podkreślały jednak związek ludności polskiej z morzem. Pomysł obchodów Święta Morza zrodził się w 1932 roku w Gdyni. Jego autorem był Andrzej WACHOWIAK, członek gdyńskiego zarządu Ligi Morskiej i Kolonialnej, który zaproponował, aby pod koniec czerwca każdego roku, uroczyście święcić kutry i łodzie rybackie. Inicjatywa Andrzeja Wachowiaka, jak się później okazało, przerodziła się w obchodzone dorocznie uroczystości poświęcone morzu. Przed wybuchem II wojny światowej Święto Morza lub inaczej Dni Morza, obchodzone były ośmiokrotnie, przede wszystkim w Gdyni. W czasie wojny i okupacji tradycje obchodów kontynuowane były w tajemnicy, a na okrętach polskiej Marynarki Wojennej niekiedy dni te przypadały na okres wojennych zmagań na morzu. Po wojnie uroczystości odbywały się także w innych miastach polskiego wybrzeża, m.in. w Szczecinie, Kołobrzegu, Słupsku, Ustce, Władysławowie, Świnoujściu i Sopocie. Święto MW po raz pierwszy obchodzono 10 lutego 1928 roku, jako nawiązanie do zaślubin Polski z morzem. W kolejnych latach obchodów marynarskiego święta nie przerwała nawet wojna. Z należytym szacunkiem tradycje podtrzymywano bowiem na polskich okrętach, które walczyły u boku aliantów. Po wojnie, Święto MW, zostało ustanowione na ostatnią niedzielę czerwca jako finał obchodów Dni Morza.

Foto: 8.FOW / scie24

Autor: 8.FOW
comments powered by Disqus