Poniedziałek, 1 marca 2021r.

Imieniny: Antoniny, Radosława, Dawida

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Gospodarka / Zatrzymać likwidację Stoczni

Gospodarka

Zatrzymać likwidację Stoczni

Foto: Manne1953 / pixabay

Z poruszeniem przysłuchiwaliśmy się wtorkowym obradom sejmowej Komisji ds. Gospodarki Morskiej w temacie min. świnoujskiej Stoczni. Poseł Arkadiusz Marchewka pytał o sprzedaż świnoujskiej części Stoczni MSR „Gryfia” i w jaki sposób sprzedaż Stoczni ma się do zapewnień byłego Ministra ds. Gospodarki Morskiej Marka Gróbarczyka oraz Zarządu MSR Gryfia z prezesem Krzysztofem Zarembą na czele, o zapewnieniu każdemu pracownikowi miejsca pracy.

– W chwili obecnej pracownicy świnoujskiego oddziału MSR Gryfia dostali jedynie zapewnienie o grupowych zwolnieniach, które rozpoczną się na początku listopada – pytał poseł Arkadiusz Marchewka. – To co wyprawia Prezes Krzysztof Zaremba jest kolejną oznaką katastrofy – przekonywał zachodniopomorski poseł.

Z kolei poseł Artur Łącki dopytywał o inicjatywę samorządów w sprawie powstania parku przemysłowego: – Co ze Stocznią w Świnoujściu w kontekście propozycji Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego i Prezydenta Świnoujścia z dnia 21 września aby utworzyć, w miejsce likwidowanej Stoczni, park przemysłowy? Jest to poważna oferta, poważnych samorządowców – mówił podczas obrad Komisji Artur Łącki. 

Jednak największe poruszenie wzbudziła w nas wypowiedź Bartłomieja Szmyta przewodniczącego NZSS „Solidarność” Gryfia Świnoujście. Przewodniczący mówił, że od lat mami się stoczniowców ze Świnoujścia obietnicami: – Sprzedaż terenów jest dla mnie niezrozumiała, czy chcecie za wszelką cenę ratować oddział szczeciński kosztem świnoujskiego? Od 2015 roku mami się nas obietnicami, o odbudowie Stoczni, o budowie promu ropax, Lotos miał budować u nas konstrukcje pod rafinerię, zielona stocznia miała być rozwijana u nas w Świnoujściu. Do żadnej z tych rzeczy nie doszło.(…) Nikt z nami nie chce rozmawiać. Mieliśmy nawet powołać spółkę pracowniczą. Ludzie tracą pracę. My zaraz stracimy pracę. (…) jestem typowym stoczniowcem i swoje życie poświęciłem dla Stoczni – mówił Bartłomiej Szmyt.

Jako radni Rady Miasta Świnoujście nie zgadzamy się na likwidację Stoczni i sprzedaż w aktualnym trybie. Na przyszły czwartek zwołujemy sesję nadzwyczajną, Będziemy kolejny raz apelować do Rządu RP o ratowanie miejsc pracy. 

Elżbieta Jabłońska
Agnieszka Rachtan
Leszek Waga
Wiesław Góreczny 
Jan Borowski

Autor: KO Świnoujście
comments powered by Disqus