Niedziela, 31 maja 2020r.

Imieniny: Anieli, Petroneli

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Komunikacja / Linia 290/291 tylko po niemieckiej stronie

Komunikacja

Linia 290/291 tylko po niemieckiej stronie

Foto: Ostseebus GmbH

Nowy rok przyniósł ze sobą zmiany dotyczące również słynnej Linii Europejskiej. Od 1 stycznia po ulicach naszego miasta nie jeździ już linia 290/291. Okazało się, że zniknęła… Ale tylko ze Świnoujścia. Autobusy tej lini kursują dalej po niemieckiej stronie.

Linia Europejska dotychczas łączyła Świnoujście z niemieckimi uzdrowiskami. Było to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ na jednym bilecie za 11 zł można było dojechać ze Świnoujścia aż do Bansin. Dużym powodzeniem cieszyła się również opcja biletu całodniowego - za 9 € można było wykonać dowolną liczbę kursów na trasie, a także wypożyczyć rower w ramach Usedom-Rad.

Od nowego roku nie mieliśmy jednak możliwości skorzystania z oferty, ponieważ nie obejmuje już ona Świnoujścia. Wynika to z faktu, że linię należącą wcześniej do Ostsee Bus przejęła niemiecka firma transportowa Usedomer Bäderbahn GmBH, która świnoujścianom jest dobrze znana z kolei transgranicznej. Tym samym przestało obowiązywać porozumienie pomiędzy Komunikacją Autobusową, a wcześniejszym właścicielem firmy. Skutki są widoczne na naszych drogach.

UBB przejęło osoby wcześniej zatrudnione w Ostsee Bus i otrzymało koncesję na obsługę linii na 10 lat. Koncesja ta dotyczy słynnej linii 290/291 oraz autobusów u numerach od 271-274, a także 281-287. Linia europejska kursuje na trasie Ahlbeck-Bansin. Cena jednorazowego przejazdu wynosi 3 € na bilecie normalnym, a na bilecie ulgowym 1,80 €. W tej chwili nie ma również możliwości wykupienia biletu całodziennego.

Powrót linii do Świnoujścia staje pod znakiem zapytania. W zapisie dotyczącym oferty specjalnej na wyspie Uznam znajdziemy informację, że taryfy dotyczą przejazdów autobusem od Świnoujścia do Bansin. Jednak w rozkładzie jazdy autobusu jako przystanek początkowy figuruje Ahlbeck Grenze, a autobusów w Świnoujściu mimo zapisu… nie widać.

Autor: jd
comments powered by Disqus