Niedziela, 26 maja 2019r.

Imieniny: Filipa, Pauliny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Komunikacja / „Karsibór III” wrócił na przeprawę promową

Żegluga Świnoujska

„Karsibór III” wrócił na przeprawę promową

Foto: BIK UM Świnoujście

Jak informuje rzecznik Prezydenta Świnoujścia Robert Karelus: – Dziś zmodernizowany prom „Karsibór III” rozpoczął regularne kursy na ogólnodostępne przeprawie promowej „Centrum”. Z nowym układem napędowym jednostka będzie zużywała około 40 procent mniej paliwa. To już trzeci prom typu „Karsibór”, który przeszedł taką modernizację.

Modernizacja jednostki trwała od października ubiegłego roku. Prom ma nowy napęd, nowoczesny, mniej awaryjny i pozwalający oszczędzić paliwo. Na podstawie dwóch wcześniej zmodernizowanych jednostek, pracownicy Żeglugi Świnoujskiej mówią o oszczędnościach około 40 procent w stosunku do starego napędu.

Oprócz siłowni, modernizowana była także sterówka Karsiboru III. Co oczywiste, koniecznym była wymiana pulpitu sterowania.

Koszt modernizacji promu to 16,5 mln złotych, z czego 7, 5 mln pochodziło z dotacji z rządowej rezerwy budżetowej, Resztę dołożyło miasto. Jako, że wykonawca Morska Stocznia Remontowa „Gryfia” nie dotrzymała terminu, Żegluga Świnoujska – zgodnie z umową – naliczy karę za okres od 9 marca do 15 maja 2018 r., czyli do dnia odebrania promu przez komisję odbiorczą. Będzie to około 1 mln złotych.

Aktualnie spośród czterech promów obsługujących przeprawę promową „Centrum” niezmodernizowany pozostaje jeszcze jeden - „Karsibór IV”.  Wcześniej, ta sama stocznia, wykonała  podobny remont na jednostkach „Karsibór I” (2015 r.) oraz „Karsibór II” (2012 / 2013).

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus