Poniedziałek, 16 września 2024r.

Imieniny: Edyty, Korneliusza, Cypriana

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Polsko-niemieckie wieczory kulturalne

Wydarzenia

Polsko-niemieckie wieczory kulturalne

Wieczór literacki

Foto: Mandy Knuth

Na początku sierpnia tego roku, w teatrze „Chapeau Rouge“ w Heringsdorfie odbyły się dwa wyjątkowe wydarzenia kulturalne: polsko-niemiecki wieczór muzyczny i polsko-niemiecki wieczór literacki, których myślą przewodnią było zbliżenie przez sztukę sąsiadujących ze sobą społeczności polskiej i niemieckiej. Ich organizatorami byli Arno Zillmer, polsko-niemiecka sieć teatralna viaTeatri oraz Vorpommersche Landesbühne Anklam.

Podczas muzycznego wydarzenia wystąpili: urodzony w Świnoujściu Bajzel, duet Ania Grr & Paszka z południowej Polski oraz pochodzący z Zinnowitz, a od wielu lat mieszkający w Berlinie Arno Zillmer razem ze Stefanem Paule Fege. Muzycy rozgrzali publiczność i porwali do tańca swoim energetycznym, awangardowym występem. Nie zabrakło też momentów zadumy podczas lirycznych, autorskich utworów Arno Zillmera. Niespodzianką dla publiczności był utwór zaśpiewany i zagrany wspólnie przez Anię Grr i Bajzla. 

Bajzel występujący od wielu lat na scenie muzycznej, multiinstrumentalista, autor i charyzmatyczny wykonawca swoich utworów, mający na swoim koncie cztery albumy, który współpracował ze znanymi artystami polskiej sceny muzycznej takimi jak Katarzyna Nosowska, Lao Che, Strachy na Lachy, Pogodno czy Jacek Budyń Szymkiewicz, wraz z którym tworzył projekt muzyczny Babu Król, po raz kolejny udowodnił, że nie potrzebuje nikogo innego, aby dobrze brzmieć.

Ania Grr & Paszka to niebanalny duet dwojga młodych ludzi, których połączyła pasja do muzyki. Mimo tego, że oboje znani byli z grania zupełnie różnych gatunków muzycznych, potrafili stworzyć wyjątkowy, alt-popowy, eksperymentalny projekt, który urzeka wokalem i zachęca do tańca. Podczas sierpniowego wieczoru w Heringsdorf było widać, jak wielką radość sprawia artystom występowanie razem. 

Trzecim artystą, a zarazem gospodarzem i organizatorem wieczoru był Arno Zillmer przy akompaniamencie znakomitego pianisty Stefana Paule Fege. Ten urodzony na wyspie Uznam, niemiecki muzyk, kompozytor, a zarazem autor tekstów i wykonawca zdobył szersze uznanie dzięki swojemu debiutanckiemu albumowi "Ost West Rock". Oprócz solowych projektów współpracował z licznymi znanymi muzykami niemieckimi wśród których można wymienić Nenę, Udo Lindenberga, Angelikę Mann czy Dirka Zöllnera. Od kilku lat organizuje w Berlinie cieszący się popularnością talent show- "Arno Zillmer's Open Mic at the WABE Berlin", który ma na celu promocję utalentowanych, mało znanych muzyków. Od dawna angażuje się w projekty budujące mosty kulturowe pomiędzy Polską a Niemcami i organizuje koncerty do udziału w których zaprasza polskich artystów.

Niecały tydzień po wieczorze muzycznym, w tym samym miejscu odbył się wieczór literacki, na który zaproszone zostały dwie uznane pisarki polskiego pochodzenia - Dorota Danielewicz i Karolina Kuszyk. Obie autorki mieszkają od wielu lat w Niemczech i piszą swoje książki w dwóch językach - po polsku i po niemiecku. W trakcie wieczoru autorki przeczytały fragmenty swoich książek oraz udzieliły wywiadu, który przeprowadził z nimi Arno Zillmer.

Pani Dorota Danielewicz - pisarka, dziennikarka i aktywistka działająca na rzecz szerzenia kultury polskiej w Niemczech, organizatorka na przestrzeni wielu lat licznych spotkań z polskimi i niemieckimi pisarzami. Jest autorką między innymi bardzo interesującej książki „Berlin. Przewodnik po duszy miasta” oraz wzruszającej opowieści o własnym synu, polecanej przez Olgę Tokarczuk “Droga Jana”. W rozmowie z Arno Zillmerem opowiedziała o walce kobiet na Białorusi o ich prawa, o życiu w czasach dyktatury, o bardzo ciekawym audio- przewodniku Berliński Tour, którego jest współautorką, a także podzieliła się refleksjami na temat współpracy i współegzystencji polsko- niemieckiej.

Pani Karolina Kuszyk to młoda pisarka, dziennikarka i tłumaczka, wielokrotnie nagradzana autorka wyjątkowej książki “Poniemieckie”, ukazującej stosunek Polaków do dziedzictwa pozostawionego na ziemiach polskich przez wysiedlonych po wojnie Niemców. Poza przeczytaniem fragmentów książki opowiedziała o historii jej powstania oraz nawiązała do własnych historii rodzinnych. Mówiła o czasach Sowietów na ziemiach polskich po wojnie, a także o młodym pokoleniu Polaków i Niemców.

W czasie przerwy oraz na końcu wieczoru literackiego można było osobiście porozmawiać z pisarkami i kupić ich książki.

Doskonałą oprawę muzyczną  ponownie zapewnił Arno Zillmer razem pochodzącym z Ukrainy utalentowanym duetem - Dianą i Olegiem Yanushkevych

Były to pełne emocji dwa sierpniowe wieczory, które miejmy nadzieję będą początkiem podobnych inicjatyw w przyszłości.

Autor: Karolina Bruch
comments powered by Disqus