Niedziela, 18 sierpnia 2019r.

Imieniny: Ilony, Bronisława, Heleny

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Kobiecy wieczór

XVI Świnoujskie Wieczory Organowe

Kobiecy wieczór

Małgorzata Klorek

Foto: Organizator

Już dzisiaj, w pierwszym sierpniowym koncercie XVI Świnoujskich Wieczorów Organowych w kościele pw. Chrystusa Króla, przy organach Steinmeyera z 1927 roku zasiądzie szczecińska organistka Małgorzata KLOREK, kierownik artystyczny festiwalu, a na skrzypcach grać będzie Maria KAPUŚCIŃSKA z Niemiec.

Małgorzata KLOREK- ukończyła studia organowe w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła na Międzynarodowych Kursach Interpretacji Muzyki Organowej po kierunkiem prof. M. Klechty, H. Wunderlicha, U von Kameke, W. Zerrera, H. Wulfa, G. Weinbergera i innych. Prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą. Gra solo i akompaniuje sopranistce Małgorzacie Wieland. W repertuarze ma muzykę od renesansu do współczesnej. Jest jedyną wykonawczynią utworów organowych dr. Zygmunta Rycherta. Kieruje klasą organów w Zespole Szkół Muzycznych w Szczecinie. W 2011r. uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Organizuje Międzynarodowe Festiwale Muzyki Organowej w Świnoujściu, Międzyzdrojach i Kolbudach. Pasją M. Klorek jest renowacja zabytkowych organów, zbiera na to środki finansowe i systematycznie doprowadza do odnowienia zabytkowych organów.

Maria KAPUŚCIŃSKA – skrzypaczka urodzona w Gdyni, naukę gry rozpoczęła mając siedem lat w Szkole Muzycznej w Gdańsku i wkrótce została laureatką Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Lublinie. Rozpoczęła studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku, następnie w Akademii Muzycznej w Poznaniu pod kierunkiem Anny Strzałkowskiej i Igora Chaczbabiana. Umiejętności gry na skrzypcach doskonaliła na kursach mistrzowskich m.in. u Igora Oistracha i Henryka Szerynga. Już w czasie studiów współpracowała z Poznańską Orkiestrą Radia i Telewizji. Od 1981 roku mieszka w Niemczech. Jest docentem i uczy gry na skrzypcach w Rheinbach-Meckenheim-Swisttal oraz w Euskirchen. Jako koncertmistrz współpracowała z Orkiestrą Kameralną „Concertino Miel”, Sinfonia Konigswinter – Bonn i Gurzenich-Orchester w Koln. Od 2010 roku jest pierwszą solistką Orkiestry „Salon-Ensemble” w Petersburgu. Koncertuje w Niemczech i innych krajach Europy.

W programie koncertu utwory A. Corelliego, G.F. Telemanna, J.S. Bacha, T. Albinoniego, Ch.M. Widora.

Początek koncertu godz. 19-ta.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus