Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Świnoujście: Motywacje-Demotywacje

Konkurs fotograficzny pod patronatem portalu scie24.pl

Świnoujście: Motywacje-Demotywacje

„Cztery kółka”

Foto: Natalia Ciećko

W tym roku po raz czwarty LO im. Mieszka I zaprosiło młodzież ze szkół ponadpodstawowych naszego miasta do udziału w konkursie „Świnoujście: Motywacje-Demotywacje”. Szeroka tematyka konkursu sprawia, że zdjęcia zaskakują niezmiernie różnorodnym podejściem do tematu.

Młodzi ludzie szukali motywujących inspiracji nie tylko w pięknych świnoujskich krajobrazach, ale wśród otaczających ich bliskich i zupełnie obcych ludzi, a w poszukiwaniu inspiracji „demotywujących” zapuszczali się w rozmaite niedostępne czy mniej uczęszczane zakamarki naszego miasta. Wykazali również, że nawet w ścisłym centrum jest jeszcze dużo do zrobienia. Daria Zawisza kieruje nasz wzrok ku tytułowemu „Portalowi” - starym, odrapanym drzwiom przy ulicy Armii Krajowej kontrastującym z eleganckim sklepem odzieżowym tuż obok. Dawid Rombel wśród karsiborskich trzcin dostrzega szkielet opuszczonej łodzi, kilka osób zwraca uwagę na tak częste wokół nas brudne pojemniki na śmieci, graffiti, nielegalne wysypiska śmieci, czy od lat zalegające gruzy na zapleczach budynków.

Miejmy nadzieję, że te niechlubne obrazki wypatrzone przez uczestników konkursu w przyszłości znikną z krajobrazu Świnoujścia, tak jak już, szczęśliwie, zdezaktualizowało się zdjęcie „Gdzie jest kino?” Grzegorza Góry, które w pierwszej edycji konkursu zajęło drugie miejsce. Oby natomiast NIE zdezaktualizowało się zdjęcie Patrycji Rymarkiewicz pokazujące słynny, zagrożony wyburzeniem płot z gigantycznych kredek. Oczywiście, jak co roku, pojawia się motyw tunelu. Katarzyna Kopeć - optymistka - dostrzega tu jakiś promyk nadziei... - w przeciwieństwie do tajemniczego ucznia z STSG o nicku Micht888. Otrzymaliśmy również kilka interesujących prób fotografii koncepcyjnej, której interpretacja jest niejednoznaczna i przez to właśnie zatrzymujemy się przy tych zdjęciach na dłużej. Katarzyna Dominiak niczym z platońskiej jaskini kieruje wzrok odbiorcy z mrocznego bunkra ku zielonej jasności, Kornela Wiercińska zwraca uwagę na delikatną, ale i trwałą naturę rzeczy, a Mateusz Gostomski budzi niepokój ciemną postacią na betonowej drodze. Niektórzy autorzy zachęceni możliwością stworzoną przez regulamin dołączali do swoich prac komentarze, które w kilku wypadkach razem z towarzyszącymi im zdjęciami tworzyły ciekawy fotoesej. Opowieści Mateusza Szabińskiego („SOS”), Katarzyny Dominiak („Ocal od zapomnienia”), Aleksandry Antczak („Młodzieńczy bunt”) i Martyny Rojczyk („Długość dźwięku”) naprawdę mogą chwycić za serce.

To tylko kilka przykładów. Nie sposób wymienić wszystkich i wszystkich nagrodzić, a wybór w tym roku był naprawdę trudny. Członkowie jury nie dyskutowali i nie przekonywali się wzajemnie do swoich racji, przyznali punkty niezależnie, pozostało je tylko zsumować...

Otrzymaliśmy 67 prac (zdjęć pojedynczych i serii) trzydziestu jeden autorów z czterech szkół. W kategorii „Motywacje” zgłoszono 47 prac, w kategorii „Demotywacje” - 20 prac. Czy oznacza to, że wbrew powszechnej opinii młodzież nie jest jednak aż tak bardzo krytycznie nastawiona do naszego miasta? Oby! Bardzo liczny udział w konkursie wzięła grupa młodzieży z Zespołu Szkół Morskich sprawiając organizatorom niezmiernie miłą niespodziankę. Serdecznie dziękujemy opiekunowi tej młodzieży - pani Iwonie Szymańskiej! Druga pod względem wielkości była grupa z LO „Mieszka I”. Jedna osoba reprezentowała GP1 i jedna STSG.

Jurorzy, którymi byli fotografowie profesjonalni, fotoreporterzy, fotograficy artyści i nauczyciele oceniali prace według wyznaczonych kryteriów, takich jak: zgodność z tematem konkursu, oryginalność pomysłu, spostrzegawczość, kompozycja, technika, spójność serii. W bardziej subiektywnym kryterium jurorzy mogli również ocenić, na ile dana praca wywiera na nich wpływ emocjonalny, intelektualny, czy ma potencjał, by zapaść trwale w pamięci. W ten sposób uznanie mogły znaleźć prace niekoniecznie w pełni doskonałe technicznie, a pewne niedoskonałości nie dyskwalifikowały zdjęć w oczach osób oceniających.

1 miejsce ex aequo zdobyły: Natalia Ciećko (ZSM, TI) za zdjęcie „Cztery kółka” i Martyna Rojczyk („Mieszko”) za serię „Długość dźwięku”

2 miejsce ex aequo zdobyli: Aleksandra Antczak („Mieszko”) za zdjęcie „Młodzieńczy bunt” i Micht888 (STSG) za „Plażowe wydmy pustyni”

3 miejsce ex aequo zdobyły dwie serie zdjęć Katarzyny Dominiak (GP1): „Ocal od zapomnienia” i „Stare historie”

Wyróżnienia:
- zdjęcie „Wolność” Martyny Rojczyk („Mieszko”)
- zdjęcie „Nie tędy droga” Angeliki Jaworskiej („Mieszko”)
- seria „Pasja w blasku słońca” Macieja Ochlika („Mieszko”)
- zdjęcie „Nasz tunel” Micht888 (STSG)
- zdjęcie „Jesteśmy w Polsce?” Weroniki Wystub (ZSM, TI)
- zdjęcia „Wrota miłości” Aleksandry Antczak („Mieszko”) - wyróżnienie patrona medialnego konkursu - portalu scie24.pl

Bardzo serdecznie gratulujemy laureatom, ale także wszystkim, którzy zgłosili swoje zdjęcia do konkursu: naprawdę fajnie, że Wam się chciało - to jest budujące! Osoby, które tym razem nie odniosły sukcesu prosimy, by się nie zniechęcały - wszak nie myli się tylko ten, kto nic nie robi! Zapraszamy do udziału w następnych edycjach Konkursu i zachęcamy do rozwijania swojej pasji w sposób mądry. Pokazaliście, że fotografia to nie tylko selfie i „dziubki”, ale że można przez nią przekazać swój stosunek do rzeczywistości. Brawo!

Prace oceniało jury w składzie: Cezary Dubiel (utytułowany artysta fotografik, laureat wielu konkursów fotograficznych, Szczecin), Zbigniew Wróblewski (fotoreporter, nauczyciel fotografii w Szczecińskiej Szkole Artystycznej „Top-Art”), Bartek Wutke (fotoreporter, m.in. portal scie24.pl), Krzysztof Sokalski (fotoreporter, m.in. portal otouznam.pl), nauczycielki-organizatorki: Joanna Szafrańska i Agnieszka Żychska.

Wyrazić pragniemy wielkie podziękowania dla sponsorów nagród, którymi są: Rada Rodziców LO im. Mieszka I, Duet F.H., Uzdrowisko Świnoujście S.A.

 

KOMENTARZE

A - zdjęcia nagrodzone i wyróżnione

1. Długość dźwięku, Martyna Rojczyk („Mieszko”)

Seria ta jest przykładem, jak może stać się możliwe spełnienie marzeń pewnego młodego muzyka i jego przyjaciół. Dzięki uprzejmości całego szeregu osób mógł on nagrać płytę dla swojej ukochanej, robiąc jej tym samym ogromną urodzinową niespodziankę. Ten gest pokazuje, że potrafimy pomagać sobie w potrzebie. My, Świnoujścianie, otwieramy serca dla tych, którzy chcą dać coś innym. Tworzymy przy tym algorytm współpracy, którego niejedno miasto może nam pozazdrościć....Ogromna energia, która płynie od determinacji młodzieży, jest ciężka do opisania, trzeba ją poczuć, wejść w nią. WSPIERAJMY LOKALNE ZESPOŁY i DRUŻYNY! /To apel także do władz miasta/. Seria powstała w czasie nagrań zespołu Garage Squad.

2. Młodzieńczy bunt, Aleksandra Antczak („Mieszko”)

Zdjęcie jest wykonane aparatem analogowym. Według mnie przynależy do kategorii „Motywacje”, ponieważ pokazuje z jednej strony naprawdę bunt, a z drugiej - tej bardziej duchowej - młodą osobę, która próbuje odnaleźć siebie i w pewnym stopniu zadbać o swoją przyszłość zaczynając od małych rzeczy. Dziewczyna na zdjęciu ma 12 lat. Ja w jej wieku bawiłam się na dworze, szczególnie w tym czasie, do nocy. Łaziliśmy po drzewach, graliśmy w piłkę, śpiewaliśmy. Zacznijmy od tego, że dzieci teraz w ogóle nie mają dzieciństwa, po części z winy ogólnodostępnego internetu, ale też z powodu usuwania i braku placów zabaw. Zdjęcie było robione na osiedlu gdzie mieszkają w większości starsi ludzie, a po podwórku biega tylko garstka dzieci. Zdjęcie pokazuje, że skoro nawet dzieci potrafią spierać się i walczyć o swoje, to dlaczego i dorośli nie mogliby tego robić. Zdjęcie jest motywacją i INSPIRACJĄ do działania :)

3. Ocal od zapomnienia, Katarzyna Dominiak (GP 1)

Wędrując z aparatem szukałam ostatnich ujęć. W pewnej chwili podszedł do mnie dziwny człowiek. Wyglądał na bezdomnego. Nie mówił, za pomocą gestów starał się ze mną porozumieć. Był ciężko chory, pokazał dziurę w szyi, którą zasłaniał chustką. Prosił o zrobienie mu zdjęć. Poszukiwał w sobie czegoś, co byłoby godne uwiecznienia. Po chwili, ku mojemu zaskoczeniu, rozpiął sweter i pokazał swój tatuaż, przedstawiający kobietę. Czułam się wystraszona i trochę zawstydzona całą sytuacją, ale zrozumiałam, że Pan chce zostać zapamiętany i utrwalony w moim kadrze. Jego oczy wyrażały wdzięczność i skrywany smutek. Wyraz Jego twarzy wydał mi się łagodny. Pomyślałam, że utrwalę to uciekające życie. Motywacja-bo trzeba pamiętać. Demotywacja-bo tak szybko się odchodzi.

4. Stare historie, Katarzyna Dominiak

Cykl powstał w zniszczonym budynku za Starym Browarem w Świnoujściu. Poraziły, a zarazem zaciekawiły mnie fragmenty książek wśród popiołu, brudu, zgliszcz.​ Wśród zniszczonych książek znalazło się zdjęcie niemieckiego pisarza, który niedawno zmarł. Jestem ciekawa, w jakich okolicznościach, sytuacjach czytano te książki i porzucono je.

5. Wolność, Martyna Rojczyk

Świnoujście przede wszystkim kojarzone jest z najczystszą i najdłuższą plażą w Polsce. Znane jest równie z pięknych, klimatycznych zachodów i wschodów słońca. Jednak dla mnie idealnym miejscem na uchwycenie chwili "usypiania" lub "budzenia" miasta, jest moje okno i widok, który zapiera dech w piersiach. Euforia i ukojenie, którego doznaje człowiek podczas oglądania gry świateł są trudne do opisania. Pewnego dnia postanowiłam sięgnąć po lusterko, by zobaczyć jeszcze więcej...

B - inne zdjęcia wymienione w artykule

1. Portal, Daria Zawisza (ZSM, TI) - Rose

Zdjęcie przedstawia drzwi kamienicy przy ul. Armii Krajowej. Przechodził obok nich zapewne każdy mieszkaniec Świnoujścia i prawie każdy turysta, ponieważ interesujący nas obiekt znajduje się blisko przeprawy promowej. Drzwi jakie są - każdy widzi, ale zapewne tak wpisały się w krajobraz miejski, że niewiele osób zwraca na nie uwagę. Dopiero, gdy spojrzy się na Świnoujście „okiem” kogoś „z zewnątrz” - widać więcej… Autorka tej fotografii właśnie tak zrobiła…

2. Z martwą naturą w tle, Dawid Rombel (ZSM, TI) - Ironek

Zdjęcie zostało wykonane jesienią na wyspie Karsibór. Przedstawiony wrak łodzi, znajduje się na akwenie wodnym zaraz za mostem łączącym tę wyspę z wyspą Wolin.

3. Pomaluj świat, Patrycja Rymarkiewicz (ZSM, TN) - Róża

4. Światełko w tunelu, Katarzyna Kopeć („Mieszko”) - Sassette

5. Nasz tunel, Micht888 (STSG)

6. Trwałość zmienności, Kornela Wiercińska (ZSM, TI) - Tuberoza

7. Droga, Mateusz Gostomski (ZSM, TI) - Gusto

8. SOS, Mateusz Szabiński (ZSM,TM) - Kung Funy

Wydarzenie uchwycone na zdjęciu miało miejsce w czasie, gdy jego autor był zajęty tak prozaiczną czynnością, jaką jest naprawa roweru. Właśnie przeżywał chwile „załamania”, gdyż nijak nie mógł sobie poradzić z pojazdem i postanowił zaprzestać wysiłków, gdy nagle na jego ręce „wylądował” ptak z uszkodzonym skrzydłem i spojrzał mu prosto w oczy. Autor poczuł wtedy dziwną więź z naturą.

Ptak wyglądał, jakby miał już nigdy nie latać, ale autor postanowił dodać mu otuchy i po kilku minutach odpoczynku pomógł mu wznieść się w powietrze. Stwierdził, że skoro ten ptak, będąc w takim ciężkim stanie, znalazł siłę, by osiągnąć swój cel, to on też odsunie złe emocje i zniechęcenie, i dokończy swoją pracę.

Nie wiadomo kto komu bardziej pomógł…

Autor: Organizator
comments powered by Disqus