Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Akademia Sztuki w Świnoujściu

Wystawa prac młodych talentów

Akademia Sztuki w Świnoujściu

Foto: Bartek Wutke

W galerii miejskiej "miejsce sztuki 44" odbył się wernisaż prac dyplomowych, absolwentów Katedry Grafiki Artystycznej Wydziału Sztuk Wizualnych Akademii Sztuki w Szczecinie.

Swoje prace zaprezentowało bardzo liczne grono artystów. Byli to Monika Miłej, Paulina Majchrowicz, Tomasz Hańć, Hanna Wysocka, Stanisław Prochera, Natalia Szostak, Grzegorz Piaseczny, Karolina Kulik, Tomasz Marcinkiewicz, Paulina Cywińska, Damian Adamkiewicz i Carillo Sara.

Andrzej Pawełczyk, kurator galerii, tak mówił o wystawie: "Rozumieć, oznacza zajmować stanowisko wobec tego co widzimy, implementując odpowiednią formę narracji. William Shakespeare w tragedii „Król Lear” zasugerował że działając wypełniamy treść opowieści, z istnienia której nie zdajemy sobie sprawy. Jeśli przyjmiemy jednak że proces rozumienia ma charakter konstrukcyjny (Neisser) interpretacja rzeczywistości ma w części charakter świadomy, ponieważ interpretujemy opierając się na tym co wiemy. W wiedzy ogólnej zawarte są zasady interpretowania, a uczenie polega na poszukiwaniu i kształtowaniu tych reguł (Trzebiński). Sztuka jest narracją opisującą rzeczywistość i podobnie jak sposób konstruowania narracji jest procesem twórczym wielofazowym.

Parafrazując Strzemińskiego, używając języka „widzenia peryferyjnego”. Uważne postrzeganie pozwala wnikliwiej badać i analizować otoczenie. Świadomie marginalizując to, co oficjalne i wymagalne poprzez polityczną, społeczną i kulturową poprawność. Istota takiego spojrzenia pozwala wydobyć granicę pomiędzy twórczością a życiem, aby móc ja przekraczać, rozumiejąc sztukę jako transgresję. I prowadząc ku temu, by „widzenia” nie rozpatrywać jedynie w kategoriach biologicznych, lecz jako skomplikowany proces myślowy."

Uczelnia w Szczecinie, choć jeszcze młoda, szybko dorobiła się grupy bardzo zdolnych absolwentów. Czego dowodem właśnie wystawa w Świnoujściu. Część z młodych artystów już zbiera nagrody i wyróżnienia, jak choćby Natalia Szostak, która otrzymała Nagrodę Artystyczną Miasta Szczecina. Została ona wyróżniona m.in za prowadzenie niezależnej organizacji non-profit PLATERÓWKA, która zajmuje się popularyzacją sztuki w życiu codziennym wspólnoty mieszkaniowej, przy ul. Emilii Plater w Szczecinie.

Wystawę w galerii "miejsce sztuki 44" przy ul. Armii Krajowej można oglądać do 26 kwietnia.

Autor: Bartek Wutke
comments powered by Disqus