Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Łączy nas literatura

6. Uznamskie Dni Literatury w Scenie

Łączy nas literatura

Jednym z gości Festiwalu był Marek Krajewski, autor znakomitych kryminałów.

Foto: Bartek Wutke

"Rozwikłać książki historię" –  to hasło tegorocznej edycji festiwalu literackiego odbywającego się od sześciu lat po obu stronach wyspy Uznam.

Kolejna Uznamskie Dni Literatury/Usedomer Literaturtage to niezwykła okazja do rozmowy o zjawisku zmiany języka, poszukiwaniu jednej tożsamości, sztuce przekładu literackiego i literackich samopoznaniach ponad granicami jakie dzielą mieszkanców polskiej i niemieckiej części wyspy. W piątek (11.04.) świnoujski akcent festiwalu - o godzinie 21.00 w sali "Jazz Clubu Scena" odbędzie się spotkanie, w którym wezmą udział autorka Paulina Schulz i historyk dr. Andreas Kossert. Moderatorem dyskusji będzie Mariusz Lokaj.

Uznamskie Dni Literatury organizowane są już po raz szósty w ramach Uznamskiego Festiwalu Muzyki, jako wspólny projekt gminy Ostseebad Heringsdorf i Niemieckiego Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Ideą festiwalu jest nawiązywanie dialogu i współpracy międzynarodowej, nie tylko polsko-niemieckiej. W minionych latach podczas Uznamskich Dni Literatury prezentowano kulturę takich krajów jak Rumunia, Kazachstan, Czechy czy Estonia. Kolejny raz patronat nad imprezą objął Erwin Sellering, premier Powiatu Meklemburgia-Pomorze Przednie, a patronem medialnym jest „NDR-kultur”.  Od pierwszej edycji w 2009 roku, festiwal gościł wielu znakomitych gości -  pisarzy, muzyków i filmowców, m.in. Radkę Denemarkovą, Christopha Heina, Martina Pollacka, Hellmutha Karaseka, Eleonorę Hummel, Andreasa Kosserta, Stefana Chwina, Marka Krajewskiego, Joannę Bator i Tomasza Różyckiego. W 2012 roku Uznamską Nagrodę Literacką (Usedomer Literaturpreis) odebrała Olga Tokarczuk.

*Paulina Schulz pochodzi z Polski i pisze w języku niemieckim i jest także tłumaczką literatury  (przetłumaczyła już kilkanaście powieści z języka polskiego na niemiecki). Od dzieciństwa interesowała się tematem przekraczania granicy, który porusza także w swojej najnowszej powieści "Wyspa".

*Andreas Kossert jest pracownikem naukowym Federalnej Fundacji ds. Uchodźców, Wydaleń, Pojednania i jest znawcą Europy Środkowo-Wschodniej. Wiele lat pracował w Niemiecki Instytucie Historycznym w Warszawie.

*Mariusz Lokaj jest dyrektorem willi „Irmgard” w nadmorskim kurorcie Heringsdorf. Od wielu lat zajmuje się wymianą kulturalną pomiędzy Niemcami a Polską i jest współzałożycielem Dni Kultury Polskiej „polenmARkT” w hanzeatyckim mieście Greifswald.

Rezerwacja biletów i informacje pod numerem 0049-38378-34647. Cały program festiwalu znaleźć można na stronie: www.usedomer-literarturtage.de

Kontakt: Zapytania dotyczące „Uznamskich Dni Literatury” lub odnoszące się do udzielenia wywiadów należy kierować do Alexandra Datz (media i promocja) kom: 0049-176-74161157, a.datz@usedomer-musikfestival.de

Autor: /v/
comments powered by Disqus