Czwartek, 2 maja 2024r.

Imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Arcydzieła muzyki organowej od renesansu po współczesność

XVIII Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe

Arcydzieła muzyki organowej od renesansu po współczesność

Piotr Rachoń

Foto: arch.

Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiego kościoła pw. Chrystusa króla, podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego - Świnoujskie Wieczory Organowe – wiosna-lato'2016.

To wyjątkowy festiwal, bo oprócz koncertów tylko organowych będzie możliwość posłuchaniawirtuozówgrających nainnych, ciekawychinstrumentach, a także poezji. W poprzednich festiwalach artyści swymi programami koncertów wielokrotnie dowiedli, że muzyka może nie tylko wzruszać – dozowali słuchaczom rytmy, liryzm i radość, a czasem swą interpretacją utworu - niespodziankę. Czy tak będzie tym razem? Zapewniam, że tak i przekonamy się o tym uczestnicząc w festiwalowych koncertach. Artyści, którzy przyjęli nasze zaproszenie to wybitni muzycy, wirtuozi znani nie tylko w kraju, koncertujący także w Europie, USA, Kanadzie i Japonii.

Honorowy patronat nad festiwalem objął Janusz ŻMURKIEWICZ – Prezydent Miasta Świnoujście.

17 czerwca koncert inauguracyjny, w którym wystąpią:

Piotr RACHOŃ – organista, znany już świnoujskiej publiczności - absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie dwóch kierunków; Wydz. Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcji Muzyki Kościelnej Wydz. Edukacji Muzycznej (2004) – oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Min. Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Akademie d’Orgue w Saint Maxim in la Saint – Baume (2009). W 2006r. ukończył studia podyplomowe gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Jest także organizatorem życia muzycznego, a w swym artystycznym dorobku ma nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i w Niemczech. Od 2002r. pełni funkcję organisty w Bazylice Archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela w Warszawie, a od września 2006r. jest pierwszym organista tej świątyni.

Anton BIRULA – lutnista, który studiował lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohito Satoh i Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Gra na lutni i jej wszystkich odmianach. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej oraz kompozytorów niemieckich. Rzadko możemy posłuchać lutni, warto więc zarezerwować sobie czas i przyjść na koncert, tym bardziej, że A. Birula zagra po raz pierwszy w Świnoujskich Wieczorach Organowych.

W programie koncertu usłyszymy utwory: na organach Johanna Sebastiana BACHA i Charlesa Marie WIDORA, na lutni Silviusa Leopolda WEISSA.

Koncert inauguracyjny – z uwagi na uroczystość kościelną - wyjątkowo rozpocznie się o godz. 19.30

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z Parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, zawsze w piątki o godzinie 19-tej w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu. Bilety w cenie 20 zł do nabycia przed koncertem przy kościele.

Autor: TPŚ - MP
comments powered by Disqus