Piątek, 26 kwietnia 2024r.

Imieniny: Marzeny, Klaudiusza, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / „Cudowne widzenia”. Malarstwo Julii Curyło w Galerii Sztuki Współczesnej ms44

Wydarzenia

„Cudowne widzenia”. Malarstwo Julii Curyło w Galerii Sztuki Współczesnej ms44

Foto: ms44

W sobotę 2 lipca o godzinie 18.00 Galeria Sztuki Współczesnej ms44 zaprasza na jedną z ciekawszych wystaw tego roku. Prezentację malarstwa i obiektów znanej polskiej artystki mieszkającej w Warszawie, Julii Curyło. Artystka uprawia wielkoformatowe realistyczne malarstwo figuratywne o doskonałej kolorystyce.

W swoich niesłychanie barwnych pracach zderza plastikową rzeczywistość pospolitych przedmiotów, zabawek, baloników, z miejskimi pejzażami I postaciami z obszaru współczesnej masowej kultury. Sztuka Julii Curyło jest krytyczna i mocna, zachowując jednak doskonały warsztat malarski. Warto więc w sobotni wieczór o godzinie 18.00, odwiedzić Galerię Sztuki Współczesnej w Świnoujściu przy ulicy Armii Krajowej 13. Wstęp bezpłatny.

Julia Curyło urodziła się w Warszawie. Studiowała w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie obroniła dyplom w pracowni malarstwa prof. Leona Tarasewicza i pracowni sztuki w przestrzeni publicznej prof. Mirosława Duchowskiego w 2009 roku. Jest autorką obrazów oraz instalacji prezentowanych w przestrzeni publicznej miasta.

W styczniu 2010 roku wygrała konkurs zorganizowany przez Galerię A19 działającą na stacji metra Marymont w Warszawie. Pokazany tam wielkoformatowy mural „Baranki Boże” przyniósł rozgłos artystce. W listopadzie tego samego roku Curyło otrzymała Grand Prix Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nagrodę Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy podczas PROMOCJI 2010 w Galerii Sztuki w Legnicy.

W maju 2011 roku została nominowana do prestiżowej nagrody 10. Konkursu im. Gepperta. W tym samym roku odbyły się trzy indywidualne wystawy artystki: „Odpusty i cudowne widzenia” w Galerii Sztuki Wozownia w Toruniu, „Rzeczywistość magiczna”, w Galerii Sztuki w Legnicy oraz „Odpusty i cudowne widzenia” w Galerii Szarej i Galerii Strefa A w Krakowie. Kolejne lata przyniosły następne liczne wystawy i prezentacje sztuki Curyło, w tym jej obiektów wystawianych w przestrzeni miasta, między innymi w Warszawie, Poznaniu (festiwal No Women No Art) i Bydgoszczy.

W roku 2012 Julia Curyło znalazła się w pierwszej piętnastce rankingu najbardziej znaczących młodych artystów – Kompas Młodej Sztuki. W tym samym roku otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeznaczone na realizację serii rzeźb pneumatycznych „Kury”.

Autor: ms44
comments powered by Disqus