Sobota, 21 kwietnia 2018r.

Imieniny: Anzelma, Bartosza, Feliksa

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / To już XIX edycja. Przed nami inauguracja wyjątkowego świnoujskiego festiwalu

Wydarzenia

To już XIX edycja. Przed nami inauguracja wyjątkowego świnoujskiego festiwalu

Jakub Kraszewski

Foto: arch.

Za kilka dni miłośnicy muzyki organowej i klasycznej będą spotykać się w gościnnych progach świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla, by słuchać koncertów XIX Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe – wiosna, lato 2017.

Już sama nazwa wskazuje, że głównym instrumentem Festiwalu będą organy, ale oprócz dźwięków „Króla instrumentów” słuchać będziemy także gry na innych instrumentach w wykonaniu znakomitych muzyków. Artyści, którzy przyjęli nasze zaproszenie to wybitni muzycy, wirtuozi znani nie tylko w kraju i Europie, ale koncertujący także w USA, Kanadzie i Japonii. Honorowy patronat nad Festiwalem objął Janusz ŻMURKIEWICZ – Prezydent Miasta Świnoujście.

16 czerwca koncert rozpoczynający XIX Festiwal zagrają:

Krzysztof NAKLICKI – naukę muzyki rozpoczął w wieku 12 lat. Po skończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Szczecinie w klasie akordeonu Jerzego Bieniasza, rozpoczął studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku na Wydziale Instrumentalnym, w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka oraz na Wydziale Wychowania Muzycznego i Rytmiki. Jest laureatem konkursów akordeonowych w Klingenthal i Wiedniu. Prowadzi kursy wakacyjne dla dzieci i młodzieży. Jest autorem utworów o charakterze pedagogicznym na akordeon solo oraz opracowań na zespoły akordeonowe i chóry. Od 1986r. pracuje jako nauczyciel gry na akordeonie w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia w Świnoujściu.

Jakub KRASZEWSKI – absolwent Zespołu Szkół Muzycznych im, F. Nowowiejskiego w Szczecinie w klasie organów dr Małgorzaty Klorek i w klasie fortepianu jazzowego Joanny Gajdy oraz studiów I stopnia Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie kompozycji i aranżacji jazzowej dr hab. Krzesimira Dębskiego. Laureat ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów organowych m.in. III miejsca Międzynarodowego Konkursu „Organiści Młodej Europy” w Bardzie (2013), nagrody specjalnej dla najlepszego organisty międzynarodowych konkursów IV Internationaler Malchower Kirchenpreis (2012) i VI Internationaler Malchower Kirchenpreis (2014). W roku 2013 i 2014 był laureatem Stypendium Artystycznego Miasta Szczecin. Uczestniczył w kursach interpretacji muzyki organowej w Polsce, Włoszech i Niemczech. Od 2014 r. współpracuje z Teatrem Muzycznym w Poznaniu jako pianista i aranżer. Za zgodą Agencji Josef Weinberger Ldt. Dokonał jazzowych aranżacji fragmentów „Księżniczki Czardasza” E. Kalmana, które dostępne są jakoalternatywna wersjaoficjalnych partytur przy udzielaniu licencji na wykonanie dzieła na całym świecie. Jest też autorem aranżacji do polskiej prapremiery cyklu pt. „December Songs” Maury'ego Yestona, który w wykonaniu Edyty Krzemień i zespołu kameralnego Teatru Muzycznego w Poznaniu ukazał się na płycie CD w listopadzie 2016 r.

W programie koncertu utwory J. SEGERA, M. JASIŃSKIEGO, F. CHOPINA, M. SURZYŃSKIEGO, W. GRUSZEWSKIEGO, J. BRAHMSA, K. NAKLICKIEGO, J. STRAUSSA oraz Improwizacja na temat podany przez publiczność.

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej, bilety do nabycia przed koncertem.

Autor: Maja Piórska
comments powered by Disqus