Poniedziałek, 18 czerwca 2018r.

Imieniny: Marka, Elżbiety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Klubowicze podziękowali prezydentowi Świnoujścia

Wydarzenia

Klubowicze podziękowali prezydentowi Świnoujścia

Foto: Jan Surudo

Zaproszenie dyrekcji Książnicy Pomorskiej w Szczecinie by właśnie tam, w centralnej bibliotece województwa zachodniopomorskiego, zainaugurować obchody 50-lecia działalności było miłą niespodzianką dla świnoujskich literatów skupionych w Klubie Literackim „Na Wyspie”.

Aby dobrze zaprezentować się w Szczecinie klubowicze przygotowywali wielkoformatowe wydruki na wystawę, klubowe pamiątki.

Pomoc ze strony władz miasta sprawiła, że prezentacja wypadła okazale i zebrała pozytywne opnie ze strony gospodarzy Książnicy, gości jubileuszowego spotkania oraz mediów. Dla świnoujskich literatów najważniejsze było jednak gorące przyjęcie ze strony dyrekcji Książnicy oraz zarządu i twórców zrzeszonych w Zachodniopomorskim Oddziale Związku Literatów Polskich.

W Urzędzie Miasta, wspomnianymi sukcesami Klubu, pochwalił się prezydentowi Świnoujścia prezes Klubu Literackiego „Na Wyspie” Maciej Napiórkowski, który podziękował jednocześnie  Januszowi Żmurkiewiczowi za wsparcie jakie od lat udziela świnoujskim poetom.

Dziękując w imieniu klubowiczów za okazaną pomoc, Maciej Napiórkowski wręczył prezydentowi pamiątkową rodzinną fotografię Klubu „Na Wyspie,” wykonaną w sali im. Zbigniewa Herberta Książnicy Pomorskiej, na tle przygotowanej tam ekspozycji poświęconej Klubowi „Na Wyspie”.

– Wierzymy, że językiem poezji potrafimy także w pewnym sensie promować nasze miasto – powiedział Maciej Napiórkowski.

Prezydent Żmurkiewicz zainteresował się wyróżnieniem, jakie otrzymali nasi twórcy podczas szczecińskiego spotkania. To cenny medal wykonany przez znanego twórcę z grodu nad Odrą Edwarda Siekierzyńskiego. Zarząd Oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie przyznał go wraz z gratulacjami Klubowi „Na Wyspie” z okazji 50-lecia „w uznaniu zasług na niwie twórczej oraz za promocję literatury na Pomorzu Zachodnim”.

– To wspaniale, że w dzisiejszych czasach są mieszkańcy Świnoujścia, którzy potrafią realizować swoje pasje twórcze i potrafią się jeszcze nimi dzielić z innymi – powiedział Janusz Żmurkiewicz.

Dziękując za pomoc, Maciej Napiórkowski powiedział, że pragnieniem klubowiczów jest by wystawa 50-lecia KL „Na Wyspie” zaprezentowana została w tym roku także w Świnoujściu.

– Już przed spotkaniem w Szczecinie rozmawiałem z dyrekcją Książnicy na temat udostępnienia archiwaliów związanych z klubem i postacią naszej założycielki – Anny Beaty Chodorowskiej-Gorzelniaskiej. Nie możemy jeszcze wskazać konkretnego terminu ale mogę zapewnić, że te rozmowy finalizujemy – mówi Maciej Napiórkowski.

Oczekujemy zatem na interesujące spotkanie z historią i klubowymi pamiątkami w rodzinnym mieście Klubu „Na Wyspie”.

Autor: KL „Na Wyspie”
comments powered by Disqus