Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / „Mistrzowskie jak rzadko które…”. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

Wydarzenia

„Mistrzowskie jak rzadko które…”. Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce

Park Zdrojowy w Świnoujściu

Foto: arch.

W najbliższy piątek, 21 lipca, o godz. 18.00, w Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu zostanie otwarta wystawa: „Mistrzowskie jak rzadko które…” Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce.

Peter Joseph Lenné był najwybitniejszym architektem krajobrazów XIX w. Miał on decydujący wpływ nie tylko na ukształtowanie krajobrazów parkowych Berlina i Poczdamu, ale jako artysta-ogrodnik działał także we wszystkich prowincjach historycznych Prus, pozostawiając liczne założenia parkowe, które do dziś decydują o charakterze miejscowego pejzażu.

Ponieważ ogrody zaprojektowane przez Lenné na terenie Niemieckiej Republiki Federalnej są dobrze znane i mają szczegółową dokumentację, ekspozycja ta przygotowana została z myślą przybliżenia projektów i założeń krajobrazowych Lenné na terenach byłych wschodnich prowincji pruskich, znajdujących się obecnie w granicach Polski.

Wystawa zrealizowana została przez Instytut Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Technicznego w Dreźnie, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu oraz Fundację Pruskich Pałaców i Ogrodów w Berlinie i Brandenburgii przy współpracy z Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej. Wystawa prezentowana jest w świnoujskim Muzeum Rybołówstwa Morskiego w kooperacji z Muzeum Pomorza w Greifswaldzie i Niemieckim Forum Kultury Europy Środkowej i Wschodniej.

W programie otwarcia wystawy po spotkaniu w Muzeum Rybołówstwa Morskiego przewidziany jest także spacer z przewodnikiem po Parku Zdrojowym. Wydarzenie będzie tłumaczone symultanicznie.

Serdecznie zapraszamy! Na otwarcie wystawy wstęp wolny!

Autor: Muzeum Rybołówstwa Morskiego
comments powered by Disqus