Czwartek, 19 lipca 2018r.

Imieniny: Wincentego, Wodzisława, Marcina

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Zagra Ursula Grahm

XIX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe 2017

Zagra Ursula Grahm

Foto: Organizator

W pierwszy piątkowy wieczór sierpnia (04.08) w kościele pw. Chrystusa Króla, przy zabytkowych organach 1927 roku zasiądzie, znana świnoujskiej publiczności i grać będzie organistka ze Szwecji Ursula GRAHM - absolwentka Akademii Muzycznej w Warszawie, w klasie organów prof. Feliksa Rączkowskiego, którą ukończyła w 1968 r. Umiejętności gry doskonaliła na kursach mistrzowskich u wybitnych organistów i pedagogów w Niemczech, Holandii, Belgii, Włoszech i Francji.

Jest laureatką konkursu muzyki dawnej w Łodzi, otrzymała wyróżnienie w Konkursie Bachowskim w Brugii. Od 1971 r. mieszka na stałe w Szwecji, gdzie prowadzi działalność koncertową i pedagogiczną. W swym artystycznym dorobku ma koncerty w większości krajów Europy oraz w USA. Kilkakrotnie odbyła tourne koncertowe po Norwegii i Finlandii. Wykonywała także koncerty organowe z orkiestrą oraz w duecie z fortepianem. Dokonała wielu nagrań radiowych. W 1995r. obroniła przewód naukowo-artystyczny I stopnia w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest autorką prac naukowych na temat polskiej i szwedzkiej muzyki organowej oraz budownictwa organowego w Szwecji. Przez 10 lat była członkiem prezydium Towarzystwa Organowego w Szwecji. Otrzymała dwie nagrody kulturalne Południowej Szwecji oraz nagrodę Ministra Kultury i Sztuki za propagowanie polskiej muzyki organowej za granicą. Systematycznie koncertuje w Katedrze w Lund jako solistka w popularnych sobotnich recitalach organowych.

W piątkowym, festiwalowym koncercie zagra; Johana H. ROMAN'a - Suite from the Drottningholm Music, Tomasa ABERG'a - Fantazję, Mariana SAWY-Fantazję Nordycką, Heinza B. ORLINSKIEGO – Toccatę; Ave Maria Kaiserin oraz Louisa VIERNE - Finał z I Symfonii.

Początek koncertu o 19-tej, bilety do nabycia przed koncertem.

Autor: M. P.
comments powered by Disqus