Poniedziałek, 18 czerwca 2018r.

Imieniny: Marka, Elżbiety

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Skandynawska muzyka organowa

XIX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe 2017

Skandynawska muzyka organowa

Foto: J. P.

W upalny sierpniowy piątek (04.08.) zagorzali miłośnicy muzyki organowej przyszli na kolejny festiwalowy koncert Świnoujskich Wieczorów Organowych. Gościem festiwalu w Galerii Mistrzów była Ursula GRAHM - wybitna organistka ze Szwecji.

Rozpoczęła koncert dwoma utworami szwedzkich kompozytorów;

Najpierw sześcioma częściami z najsłynniejszego dzieła Johana H. ROMANA, 24-częściowej Suity z DrottningholmMusic z 1744 roku; radosnym, rytmicznym Allegro con spirit, spokojnym, wyciszającym Andante, uroczystym w brzmieniu i rytmie Grave, pełnym zadumy Lento oraz radosnym i wirtuozowskim Allegro i Vivace. Następnie zagrała Fantazję Tomasa ABERGA – kompozytora współczesnego . Początek utworu delikatny, środkowa część to potęga brzmienia i znów delikatność i radość. W interpretacji tego utworu artystka zastosowała się do twierdzenie kompozytora, że „muzyka musi przynosić radość, nie porzucając szacunku”.

Kolejny utwór to Fantazja Nordycka Mariana SAWY. Utwór skomponowany w 1986 r. specjalnie dla Ursuli GRAHM z okazji inauguracji organów w Aremark w południowej Norwegii, w której głównym tematem była popularna pieśń norweska o wolności. Ten piękny, trudny, bo wymagający znakomitej techniki gry utwór, nowoczesny w brzmieniu, z potężnym finałem, znakomicie zagrany zachwycił publiczność i nagrodzony został gromkimi brawami.

W Toccacie Ave Maria KaiserinHeinza B. ORLINSKIEGO U. Grahm kolejny raz pokazała kunszt techniki i wirtuozerii gry, szczególnie zachwycający w końcowej partii tego utworu.

Program koncertu kończył Finał z I Symfonii Louisa VIERVA, w którym artystka ukazała cały potencjał dźwięków świnoujskich, 90-letnich organów. Świetna rejestracja – mieliśmy wrażenie, że w tle granego utworu brzmią kościelne dzwony. Nic dziwnego, że po tak zagranym utworze publiczność owacyjnymi brawami domagała się bisu. Ursula Grahm ponownie zasiadła przy organach i na bis, fenomenalnie zagrała Toccatę z V Symfonii Ch. M. WIDORA.

Autor: M. P.
comments powered by Disqus