Wtorek, 19 czerwca 2018r.

Imieniny: Gerwazego, Protazego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Kolejny koncert z Galerii Mistrzów

XIX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe 2017

Kolejny koncert z Galerii Mistrzów

Foto: Organizator

Na ten koncert (11 sierpnia) miłośnicy muzyki organowej i fani organisty czekają z utęsknieniem. To koncert sześciu wieków wariacji organowych, a grać będzie dobrze znany bywalcom festiwalu, wirtuoz gry organowej, mistrz improwizacji Tomasz Adam NOWAK.

Tomasz Adam NOWAK to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, którą ukończył dyplomem z wyróżnieniem.

Studia organowe kontynuował w Monachium u Franza Lehrendorfa, w Amsterdamie u Ewalda Koiimana oraz w Paryżu u Marie-Claire Alain. Ukończył też studia muzyki kościelnej w Wyższej Szkole Muzycznej w Essen. Jest laureatem wielu międzynarodowych konkursów organowych, m. in. jako pierwszy Polak, w ponad 50-letniej historii konkursu – zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Organowej w Haarlem (Holandia) w 1994 roku. Dokonał licznych nagrań dla Polskiego Radia, niemieckich rozgłośni radiowych, a także płyt CD. W latach 1994-2000 wykonał w cyklu koncertów w Niemczech, pięciokrotnie wszystkie dzieła organowe Johana Sebastiana Bacha, a w 2001 roku utrwali komplet tych dzieł na 12 płytach CD. Koncertuje w większości krajów Europy. Jako solista współpracuje z wieloma orkiestrami symfonicznymi Europy. Jest profesorem gry organowej i improwizacji w Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. Prowadzi międzynarodowe kursy interpretacji i improwizacji organowej w Europie i USA. Organista i kantor w kościele św. Lamberta w Munster. Dyrektor artystyczny niemieckiego Międzynarodowego Westfalskiego Festiwalu Organowego.

W programie koncertu usłyszymy kompozycje W. Byrd'a, J. Ch. F. Bacha, F. Mendelsshona – Bartholdiego, G. Morandi, M. Dupre oraz oczywiście Improwizację T.A. Nowaka – wariacje na zadany temat.

Autor: M. P.
comments powered by Disqus