Czwartek, 21 czerwca 2018r.

Imieniny: Alicji, Alojzego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Kolejny koncert z Galerii Mistrzów. Organy i sopran

XIX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe 2017

Kolejny koncert z Galerii Mistrzów. Organy i sopran

Foto: Organizator

W najbliższy piątek (25 sierpnia) przedostatni festiwalowy koncert, w którym wystąpi dwoje znakomitych artystów. Znany już świnoujskiej publiczności organista Michal NOVENKO z Czech i debiutująca w festiwalu sopranistka Magdalena WITCZAK z Gdańska.

Michal NOVENKO studiował w Praskim Konserwatorium i w Akademii Muzyki i Sztuki w Pradze, zdobywając dyplomy z gry organowej w klasie prof. J.Vodrażki, oraz kompozycji, dyrygentury i teorii muzyki. Otrzymał liczne nagrody za improwizacje organowe i kompozycje. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych m. in. przez Jeana Guillou (Paryż), H.Rillinga (Stuttgart) i F. Donatoniego (Siena). Koncertuje niemal w całej Europie, USA, Meksyku, Izraelu i Afryce Południowej. W Świnoujściu zagra po raz trzeci. Zafascynowany muzyką dawną i zabytkowymi organami dokonał wielu nagrań dla radia i telewizji oraz płyt CD prezentując ponad 110 tych instrumentów. Obecnie nagrywa płyty dla angielskiej firmy Priory Records.

Jest profesorem Praskiego Konserwatorium, prowadzi także międzynarodowe kursy mistrzowskie (USA, Wielka Brytania, Meksyk).

W programie koncertu zagra utwory solo, będzie też akompaniował znakomitej śpiewaczce z Gdańska Magdalenie WITCZAK – sopran, któraukończyła Państwowe Liceum Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Łodzi w klasie skrzypiec oraz studia w klasie śpiewu solowego w gdańskiej Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki, zwieńczone dyplomem z wyróżnieniem. Jest laureatką wielu konkursów sztuki wokalnej. Zadebiutowała w 1999 roku rolą Rozyny w „Cyruliku Sewilskim” G. Rossiniego i za tę rolę nominowana była do Nagrody im. A. Hiolskiego za najlepszy debiut roku. Wykonuje muzykę operową, operetkową, oratoryjno-kantatową, pieśni polskie i obcojęzyczne.

Ważniejsze role sceniczne to m.in. Zuzanna w „Weselu Figara” W. A. Mozarta, Norina w „Don Pasquale” G. Donizettiego, Fasquita w „Carmen” G. Bizeta i Hanna w „Strasznym dworze” St. Moniuszki. Stała współpraca (od 2000 roku) z gdańskim zespołem Cappella Gedanensis zaowocowała w 2005 roku nagraniem prawykonań kantat J. T. Roemhildta, a w 2012, 2013 i 2015 wykonała dzieła sakralne A. Nikodemowicza na I, II i IV Międzynarodowym Festiwalu w Lublinie „Czas i dźwięk” oraz w 2016 „Pasję” R. Kłoczko do libretta Mai Baczyńskiej. Koncertuje w kraju i za granicą. W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne.

Uczy śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Słupsku jako nauczyciel dyplomowany oraz prowadzi szkolenia na temat prawidłowej emisji i impostacji głosu.

W 2016 otrzymała odznakę „Zasłużony dla kultury Polskiej”.

W programie koncertu usłyszymy utwory; Antonio SOLERA, Alessandro STRADELLI, Antonio VIVALDIEGO, Bohuslava MARTINU, Michala NOVENKI, Wojciecha KILARA, Aleksandra GUILMANT'a, Gabriela FAURE, Luigi CHERUBINIEGO, Josefa F.N. SEGERA, Jana K. KUCHARZA i W.A. MOZARTA.

Autor: M. P.
comments powered by Disqus