Sobota, 16 listopada 2024r.

Imieniny: Gertrudy, Edmunda, Marii

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Artystyczne uczty czwartkowe

Festiwal FAMA

Artystyczne uczty czwartkowe

Foto: FAMA

Będzie się działo – literacki finał w Hamakach, piknik artystyczny na Warszowie, popis teatralnych improwizatorów. Dopełnieniem tego będzie muzyczny maraton z koncertami zespołów Radioslam, Francis Tuan, Hot Tamales i Szymonmówi. Wydarzeniem dnia będzie koncert sekcji wokalnej „2017. STOP. AGNIESZKA OSIECKA. STOP”.

Pierwszym czwartkowym akordem Famy będzie kolejne wydanie TELEWIZJI FESTIWALOWEJ, czyli rozmowy z artystami Festiwalu oraz kreatywnymi mieszkańcami Świnoujścia. Zapraszamy na plac Wolności do Mobilnego Instytuty Kultury albo przed telewizory – program jest transmitowany na antenie Telewizji Słowianin. Streaming także na stronie internetowej stacji. Początek o godzinie 11:00.

W samo południe w prawobrzeżnej części Świnoujścia, na Osiedlu Warszów (ul. Sosnowa / ul. Barlickiego) ruszy PIKNIK ARTYSTYCZNY. Atrakcje zapewnią animatorzy oraz artyści Festiwalu. Jednym z elementów będą także WARSZTATY MUZYCZNE DLA DZIECI I MŁODZIEŻY prowadzone przez Grupę Kakao. Zajęcia startują o 14:00.

O 16:30 zapraszamy do Restauracji Hamaki, czyli dawnego „Domku Baby Jagi” przy ulicy Piłsudskiego. W klimatycznym ogródku efekty swojej pracy zaprezentuje SEKCJA LITERACKA. Jej uczestnicy będą czytać teksty, które powstały w trakcie warsztatów. Na koniec zapraszamy na krótki i spontaniczny koncert ŁUKASZ Z BAŁUT.

Na kolejne wydarzenia, już muzyczne, zapraszamy do Jazz Club Central'a – Scena. Uwaga – koncerty zostały przeniesione z Muszli Koncertowej z uwagi na zapowiadane intensywne opady.

O 18:00 wystąpi FRANCIS TUAN. Nazwa zespołu to jednocześnie pseudonim jego lidera o polsko-wietnamskich korzeniach – Fryderyka Nguyena. Artysta uprawia muzyczny recykling – korzystając ze współczesnej techniki loopowania, gra na zakurzonych instrumentach z lat 60. i 70. oraz wietnamskich etnicznych cudach, by za ich pomocą tworzyć zupełnie nową muzykę. O 19:00 na scenę wkroczy RADIOSLAM, który swoją twórczość określa jako koktajl muzyki rockowej z wybuchową energią na żywo.

Czwartkowy wieczór należeć będzie do zdolnych piosenkarzy pracujących w sekcji wokalnej z Markiem Pędziwiatrem i Anną Serafińską. Efektem ich pracy będzie drugi z premierowych koncertów Festiwalu – „2017. STOP. AGNIESZKA OSIECKA. STOP”. W repertuarze oczywiście utwory, do których teksty napisała Agnieszka Osiecka. Uzdolnionym wokalistom towarzyszyć będzie zespół Grzeczni Chłopcy. Scenografię koncertu opracowała Anna Aderek. Na koncert zapraszamy o godzinie 20:00 do Miejskiego Domu Kultury.

Kolejne, wieńczące bogaty festiwalowy dzień, wydarzenia odbędą się w Browarze Miedziowym44, w Hotelu Interferie Medical & Spa (ul. Uzdrowiskowa 15). Na początek, o 22:00, TEATR IMPROWIZACJI IMPROKRACJA. Ich spektakle są tworzone na żywo przy udziale publiczności. W repertuarze znajdują się długie formy improwizowane oraz eksperymentalne, krótkie formy. Na Famie zaprezentują średni metraż.

Kolejnym artystą będzie najlepszy debiutant ubiegłorocznej Famy – Szymon Żurawski, vel SZYMONMÓWI. Wokalista jest obdarzony niespotykaną, wręcz niemożliwą barwą głosu. Po setkach godzin spędzonych na ulicach polskich i europejskich miast przybywa do Świnoujścia po raz drugi, by zweryfikować, czy kolejny rok z rzędu Fama będzie „najlepszymi koloniami świata, tylko takimi dla muzyków”. W koncertowym repertuarze ma największe przeboje światowej i polskiej muzyki rozrywkowej, między innymi The Beatles, Czerwone Gitary, Myslovitz, Oasis, a także własne kompozycje.

Na koniec czwartkowego maratonu, a właściwie początek piątkowego, bo koncert rozpocznie się o północy, usłyszymy ulubieńców publiczności najlepszych polskich festiwali bluesowych – HOT TAMALES. Prezentują autorskie spojrzenie na blues, jazz i gospel. Starają się jednak nie wpaść w żadną z tych szuflad, chwytając za serce pięknymi piosenkami i ujmującą liryką, znajdując w swojej muzyce czas na wiele rodzajów emocji.

Na wszystkie wydarzenia Famy – wstęp wolny.

Autor: Daniel Źródlewski
comments powered by Disqus