Sobota, 19 stycznia 2019r.

Imieniny: Henryka, Mariusza, Marty

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / 50 lat klubu „Na Wyspie”: gratulacje, spektakl i tomik w prezencie

Kultura

50 lat klubu „Na Wyspie”: gratulacje, spektakl i tomik w prezencie

Foto: Organizator

Klub Literacki „Na Wyspie”, założony w 1967 roku przez świnoujską poetkę Annę Beatę Chodorowską, świętował w minioną sobotę pięćdziesięciolecie działalności. Obchody jubileuszu zyskały niezwykłą oprawę. Główna uroczystość odbyła się w sobotę 25 listopada. Sala teatralna Miejskiego Domu Kultury wypełniła się niemal do ostatniego miejsca.

Zaproszenie na jubileuszowy spektakl przyjęli prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz, prezes oddziału Związku Literatów Polskich w Szczecinie Leszek Dembek. Przypomnijmy, że prezydent Świnoujścia objął obchody jubileuszu swoim patronatem.

 Gości powitał prezes Klubu „Na Wyspie” Maciej Napiórkowski. Podkreślił, że Klub Literacki „Na Wyspie” o wiele lat wyprzedził uczestników 30 sesji UNESCO, której uczestnicy już19 lat temu postanowili dać nowy impuls aby docenić poezję. „Pomysł członków UNESCO realizujemy w Świnoujściu już pół wieku!”-podkreślił. Prezes klubu przypomniał sukcesy jakie klub odnotował na tym polu w ciągu ostatnich miesięcy. Nasi literaci byli m.in. współorganizatorami Zachodniopomorskiej Wiosny Poezji – cyklu firmowanego przez Związek Literatów Polskich, aktywnie angażowali się nawet w transgraniczną współpracę w dziedzinie popularyzacji literatury i wspólne projekty takie jak Uznamski Tydzień Literatury (Usedomer Literatur Tage). Klub wykorzystał także dla promocji poezji możliwości jakie przyniosła współpraca z festiwalem FAMA , a podpisana umowa o partnerstwie była oficjalnym potwierdzeniem tych wspólnych działań. Przede wszystkim jednak poeci „Na Wyspie” są aktywni i widoczni w mieście. Z kagankiem poezji docierają do wszystkich zamieszkałych zakątków naszych wysp. Organizują spotkania z poezją dla dorosłych, w atrakcyjnych formach zachęcają do obcowania z wierszem najmłodszych; w szkołach i przedszkolach.

W ciągu ostatnich miesięcy, klub „Na Wyspie” dołączył do grona grup literackich aktywnie i w sposób niekonwencjonalny promujących poezję. Akcje takie jak „Słowa na wiatr”, czy spotkania autorskie w ramach wiosny poezji, odbiły się echem daleko poza miastem.

Klub Literacki to dar dla Świnoujścia, który pozostawiła swemu miastu jego, najbardziej uznana jak dotąd poetka – Anna Beata Chodorowska. Do dziś jej zauroczenie miastem między wodami jest jak bakcyl, którego „łapią” kolejne pokolenia twórców „Na Wyspie”. Do dziś dobrym duchem klubu pozostaje syn Pani Ani – Dobrosław. Klubowicze zawdzięczają mu nie tylko wspomnienia ale także wciąż odkrywane nowe zapiski swojej założycielki, jej widzenie świata i poezji. Z Dobrosławem, który- gdy tylko może jest na klubowych spotkaniach powraca klimat pierwszych spotkań „Na Wyspie”. Tamte pierwsze lata związały świnoujskich literatów z Biblioteką Miejską. I do dziś klub w bibliotece jest widoczny. Spotkania w z poezją weszły tu na stałe do kalendarza. Podziękowania dla dyrektor Bożeny Łukaszewskiej i jej pracowników były więc jak najbardziej uzasadnione.

Ale podziękowania należały się tego dnia przede wszystkim naszym poetom. Za talent, którego nie chowają do szuflady lecz dzielą się nim z mieszkańcami i wzruszenia, którymi nas obdarowują, za wrażliwość, którą zarażają słuchaczy, również tych najmłodszych, którzy-być może- dzięki nim-kiedyś także odkryją w sobie poetów. Prezydent Świnoujścia, w specjalnym liście gratulacyjnym życzył członkom klubu m.in. by ich „twórczość miała dalej tak donośny głos, aby powstawały kolejne tomiki wierszy , nad którymi będzie mógł pochylić się każdy i zatrzymać czas...”.

O świnoujskich poetach nie zapomniał także dyrektor Miejskiego Domu Kultury Ryszard Kowalski, który na pamiątkę jubileuszu pozostawił klubowiczom pamiątkę z przesłaniem Cypriana Kamila Norwida:

„Z rzeczy tego świata pozostaną tylko dwie,
dwie tylko: poezja i dobroć… i więcej nic… /…/

No i właśnie. Pozostanie kolejna jej porcja. Na zakończenie uroczystości na sali pojawiła się niespodzianka dla klubowiczów. Prezydent miasta osobiście wręczył, „pachnące jeszcze drukiem” najnowsze tomik Klubu Literackiego „Na Wyspie” To zbiór poezji zatytułowany „Za parawanem uczuć”. Zawiera wiersze w większości nawiązujące do nadmorskich klimatów miasta. Uzupełnieniem poezji w tym wydawnictwie są zdjęcia świnoujskich fotografów przedstawiające nadmorskie pejzaże Świnoujścia. Wydawnictwo powstało przy wsparciu miasta. Nad projektem czuwali bezpośrednio zastępca prezydenta Paweł Sujka. A jego realizację pilotowały Wioleta Samitowska - Naczelnik wydziału Kultury Promocji I Turystyki oraz Monika Dendor inspektor ds. promocji tegoż wydziału. 

Na pierwszych egzemplarzach tomiku znalazły się osobiste dedykacje Prezydenta Miasta dla członków klubu „Na Wyspie”: Ewy Bugajnej, Alfredy Ferschke, Janiny Garczyk, Anny Kamińskiej-Szpachta, Ireny Kozyra, Doroty Lisickiej, Janiny Miecznik, Barbary Milewskiej, Macieja Napiórkowskiego, Teresy Niezgodzkiej, Reginy Orzechowskiej, Mai Piórskiej, Elżbiety Post, Edyty Rozenfeld, Aleksandry Schmitt, Haliny Stawickiej, Roberta Świrgonia, Ewy Truskolaskiej oraz Beaty Wołoszyn.

Tomik nie był jedynym prezentem urodzinowym. Zaraz po zakończeniu części oficjalnej 50-lecia, na scenie sali teatralnej Mdk pojawili si aktorzy z Ośrodka Działań Teatralnych MDK oraz młodzież z Liceum im. Mieszka I-go. Po wielu tygodniach żmudnych prób zespół pod kierunkiem Anety Kruk (MDK) oraz Iwony Dominiak (L.O. im. Mieszka I-go) zaprezentował spektakl słowno - muzyczny zatytułowany „Za parawanem tajemnic”. Kanwą scenariusza, który napisała Beata Wołoszyn stały się teksty Anny Beaty Chodorowskiej. Spektakl mógł być ucztą zarówno dla miłośników pięknego słowa jak i cudownej muzyki. Oprawę muzyczną spektaklu stworzył bowiem najlepszy na wyspach specjalista od elektronicznych instrumentów klawiszowych -Daniel Zyzik.

Spektakl nie był krótki jednak widownia pozostawała niemal pełna do ostatniego akordu, a wykonawcy zasłużyli na owację i kwiaty.

Klub Literacki wkracza w drugie pięćdziesięciolecie swojego istnienia. Wkracza doceniony i zauważony. Także poza miastem. W trakcie jubileuszu, o głos poprosił także prezes oddziału Związku Literatów Polskich w szczecinie. Leszek Dembek podkreślił aktywność Klubu Literackiego „Na Wyspie”. Decyzją zarządu Związku prezes klubu Maciej Napiórkowski wyróżniony został medalem „Gloria Cultura” za wybitne zasługi w dziele upowszechniania literatury, w szczególności poezji, w regionie Zachodniopomorskim.

Autor: Klub Literacki „Na Wyspie”
comments powered by Disqus