Poniedziałek, 25 marca 2019r.

Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Inauguracja jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

Wydarzenia

Inauguracja jubileuszowego XX Międzynarodowego Festiwalu Świnoujskie Wieczory Organowe

Piotr Rachoń

Foto: Organizator

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 roku w świątyni pw. Chrystusa Króla.

XX jubileuszowy MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIE WIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2018, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Miasta, rozpocznie się 15 czerwca i potrwa do 31 sierpnia.

Festiwal uświetnią artyści z AUSTRALII, BIAŁORUSI, MOŁDAWII, NIEMIEC, SZWECJI, UKRAINY, WŁOCH i POLSKI.

W koncercie inauguracyjnym 15 czerwca wystąpią;

Piotr RACHOŃ – znany już świnoujskiej publiczności, znakomity organista, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina, Wydz. fortepianu, klawesynu i organów ukończonych z wyróżnieniem. Absolwent studiów podyplomowych UMFC, Instytutu Szkolenia Organistów oraz stypendysta Rządu włoskiego i Ministerstwa Kultury i Sztuki na staż w Academia Chigiana (Włochy) i Academie d’Orgue Sain Maximin la Saint -Baume. Od lat współorganizuje kursy włoskiej muzyki organowej na historycznych instrumentach we Włoszech. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i na świecie. Od 2002 roku Główny organista Archikatedry warszawskiej. Wieloletni wykładowca muzykologii na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Duet Dumitru HAREA – Andrij MELNYK – fletnia Pana i akordeon powstał z inicjatywy Dumitra Harei. W swoim repertuarze posiada muzykę klasyczną, filmową i etniczną. Szczególnie bliska artystom jest tradycyjna muzyka Rumunii, Mołdawii i Ukrainy. W ich wykonaniu można usłyszeć zarówno żywiołowe tańce (np. hora, hostropec, sirba) jak i nostalgiczne ballady (doiny). Niepowtarzalne brzmienie zawdzięczamy oryginalnemu zestawieniu instrumentów. W Świnoujskich Wieczorach Organowych goszczą po raz pierwszy.

Dumitru HAREA - Mołdawiawianin, ukończył Akademię Muzyczną w Kriszyniowie, w klasie fletni Pana prof. Iona Negura. Jest muzykiem, który oprócz popularnych i znanych utworów muzyki klasycznej, ma w swoim repertuarze także przeboje światowej muzyki rozrywkowej oraz utwory typowej rumuńskiej, mołdawskiej i ukraińskiej muzyki ludowej, często komponowanej specjalnie dla tego specyficznego instrumentu. Na fletni Pana gra od 12-tego roku życia. Od 2000 mieszka w Poznaniu. Od paru lat współpracuje z Filharmonią Bałtycką i Jeleniogórską oraz z Akademią Muzyczną w Poznaniu. Koncertuje w całej Polsce i za granicą m. in.: w Niemczech, Włoszech, Wielkiej Brytanii i Szwecji. W 2001 r. artysta wydał swoją solową płytę pt. „Muzyka Duszy”. Od 2009 roku Dumitru Harea prowadzi ogólnopolskie warsztaty gry na fletni Pana, które odbywają się w Bielsku-Białej, zaś od roku 2011 w Lesznie w woj. wielkopolskim prowadzi pierwszą sekcję fletni Pana w Polsce.

Andrij MELNYK - absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Muzycznej w klasie akordeonu i dyrygentury. W Polsce mieszka od 2005 r. Inicjator i współzałożyciel formacji muzycznych: "Trio Anatevka", zespołu "Besarabia", "Art Acoustic Trio". Koncertuje w kraju i za granicą w formacjach prezentujących różne style i gatunki muzyczne. Współpracował z Filharmonią Poznańską, Sudecką, Dolnośląską, Lwowską i Iwano-Frankowską, Teatrem A.Fredry w Gnieźnie oraz Teatrem Polskim w Szczecinie. W Świnoujskich Wieczorach Organowych goszczą po raz pierwszy.

W programie koncertu rozpoczynającym XX Świnoujskie Wieczory Organowe’ 2018 usłyszymy

utwory takich kompozytorów jak; J. Alain, M.A. Charpentier, V. Vavilov (Caccini), J.S. Bach,

P. Czajkowski, J. Last, Gh. Zamfir, Padre Davide da BERGAMO, L. VIERNE. D. Harea, Gh. Zamfir, Gr. Dinicu.

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety do nabycia w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła) lub przed koncertem.

Autor: Maja Piórska
comments powered by Disqus