Poniedziałek, 25 marca 2019r.

Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Gioachino Rossini nie tylko operowy

Wydarzenia

Gioachino Rossini nie tylko operowy

Foto: J.P.

W kolejnym koncercie (13.07) po trzech latach, XX Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe ponownie gościł włoskich wirtuozów; organistę Michele CROESE i grającą na flugenhornie sopranowym Izabelę CROESE.

M. Croese- absolwent Konserwatorium im. N. Paganiniego w Genui (fortepian, organy, klawesyn i dyrygenturę chóru). Ukończył też kurs podyplomowy na Wydz. fortepianu, klawesynu i organów w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Łączy działalność muzyczną z pracą badacza literatury i muzyki (literatura porównawcza).

Izabela Croese ukończyła studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Laureatka Konkursu Instrumentów Dętych Blaszanych w Olsztynie. Uzyskała też dyplom Konserwatorium im. N. Paganiniego w Genui. Już podczas studiów współpracowała z orkiestrą Teatru Wielkiego i Estradą Kameralną Filharmonii Narodowej. Obecnie występuje przede wszystkim w duecie z Michele Croese. Jest nauczycielem gry na trąbce w Instituto Comprensivo w Varazze.

Rozpoczęli koncert w duecie utworem J. B. Arbana, mimo że to francuski kompozytor, Arią nt. opery G. Rossiniego „La donna del lago”. Piękny, szeroki głos trąbki wypełnił przestrzeń świątyni i mieliśmy wrażenie, że to ludzki głos śpiewa tę arię przy akompaniamencie organów..

Muzykę Rossiniego kojarzymy z operami. W tym koncercie publiczność poznała inną muzykę tego włoskiego kompozytora. Preludio religioso z Małej Mszy Uroczystej solo na organach w wykonaniu M. Croese, następnie w duecie piękne Domine Deus w transkrypcji na trąbkę i organy M. Croese. Oba wykonania nagrodzone gromkimi oklaskami.

G. Rossini to jednak twórca głównie oper. Symfonię z opery „La gacca ladra”, we własnej transkrypcji na organy zagrał M.Croese, a publiczność - na telebimie - podziwiała wirtuozerię gry mistrza.

Koncert klamrą zamknęła, zagrana w duecie, kompozycja J.B. Arbana Fantaisie Brillante nt. opery G. Rossiniego „LaCenerentola” (Kopciuszek), po którym zerwała się burza braw. A gdy artyści zeszli z chóru publiczność długo trwającą owacją na stojąco dziękowała artystom za piękną muzykę i mistrzowską grę.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus