Poniedziałek, 25 marca 2019r.

Imieniny: Marioli, Wieczyslawa, Ireneusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Koncert młodych i utalentowanych instrumentalistów

Wydarzenia

Koncert młodych i utalentowanych instrumentalistów

Foto: Organizator

Tradycją festiwalowych Świnoujskich Wieczorów Organowych jest jeden koncert promujący młodych utalentowanych muzyków, przed którymi otwiera się w przyszłości kariera.

Gry takich muzyków będziemy słuchać w najbliższy piątek (20 lipca), kiedy w kościele pw. Chrystusa Króla przy organach z 1927 roku zasiądzie i grać będzie Simon BRUGGESHEMKE – urodz. w 1995 w Münster, gdzie od 10 - go roku życia otrzymał podstawowe wykształcenie muzyczne w zakresie gry na fortepianie i organach. W roku 2013 rozpoczął organowe studia przedmaturalne w Instytucie Młodzieżowym przy Wyższej Szkole Muzycznej w Detmold. Od 2014 jest studentem Wydziału Organów i Muzyki Kościelnej Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold w klasie Prof. Tomasza A. Nowaka. Jest laureatem międzynarodowych konkursów organowych, m. in. zwycięzcą XXVII-go Międzynarodowego Konkursu dla Młodych Organistów w Gdańsku-Rumii w 2015 roku. Umiejętności gry organowej pogłębiał na kursach mistrzowskich prowadzonych m.in. przez Michaela Radulescu, Haralda Vogla i Martina Sandera. Jako organista i kameralista współpracuje z Chórem Kameralnym Wyższej Szkoły Muzycznej w Detmold oraz z Akademią Chóralną w Dortmund. Wraz z tymi zespołami koncertował w latach 2017-18 w Niemczech i we Włoszech.

Utalentowaną klarnecistką, której gry słuchać będziemy w tym koncercie jest 20-letnia szczecinianka Michalina OLENDER. W roku 2017 ukończyła z wyróżnieniem klasę klarnetu dr Piotra Piechockiego w Zespole Szkół Muzycznych II stopnia im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie. Od 2017 jest studentką Akademii Muzycznej im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku w klasie Prof. zw. dr hab. Bogdana Ocieszaka. Wielokrotnie, zarówno jako solistka, jak i kameralnie uczestniczyła w kursach muzycznych oraz w licznych projektach orkiestrowych. Umiejętności gry doskonaliła na kursach mistrzowskich pod kierunkiem m. in.: dr Karela Dohnala (Praga, Czechy), dr hab. Romualda Gołębiowskiego (UMFC Warszawa), dr Kornela Wolaka (Kanada), Jean - Marc Fessard’a (Francja). Uzyskała liczne nagrody w konkursach makroregionalnych organizowanych przez Akademię Sztuki w Szczecinie, m.in. I miejsce w kategorii zespołów kameralnych oraz III miejsce solistycznie w Majowym Konkursie Klarnetowym (2013), również w kolejnej edycji tego konkursu (2014) – I miejsce, a w Marcowym Konkursie Klarnetowym 2016 - III miejsce solistycznie i kameralnie. Uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Instrumentów Dętych we Wrocławiu oraz dwukrotnie w Zachodniopomorskim Festiwalu Klarnetowym w Szczecinie. Podczas swojej nauki czynnie uczestniczyła w życiu koncertowym Szkoły oraz Miasta Szczecin wykonując partie solowe, kameralne oraz orkiestrowe. Ma również występy w Niemczech. Jako najlepsza dyplomantka wystąpiła z Orkiestrą Symfoniczną ZSM II st. w Szczecinie.

W programie koncertu wykonają utwory kompozytorów;Heinricha Scheidemanna, CarlaM. von Webera, Sigfrida Karg-Elerta, Bela Kovacs’a, Jean Langlais’a i Andre Blocha.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus