Wtorek, 25 czerwca 2019r.

Imieniny: Lucji, Wilhelma, Doroty

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / 48. FAMA ruszyła. "To, że ludzie się tutaj poznają, jest dla nas motywacją"

Wydarzenia

48. FAMA ruszyła. "To, że ludzie się tutaj poznają, jest dla nas motywacją"

Foto: Marta Smerecka

Rozpoczęta wczoraj w Świnoujściu 48. Fama rozkręca się na dobre. Pierwsze wydarzenia już za nami. W piątek, podczas konferencji prasowej w Barze Letnim Hamaki, organizatorzy imprezy wraz z przedstawicielem władz miasta nakreślili program oraz idee Festiwalu.

Jak mówił zastępca prezydenta Świnoujścia, Paweł Sujka, Fama jest swego rodzaju „dzieckiem” miasta.

– Wielu topowych artystów – takich jak Marek Grechuta, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen czy Zbigniew Wodecki – to ludzie, którzy wyrośli na Famie i później kontynuowali swoją karierę artystyczną. Trzymam kciuki za tych, którzy stawiają w mieście Świnoujście swoje pierwsze kroki.

– W imprezie bierze udział około 200 młodych artystów, którzy szkolą swój warsztat w poszczególnych sekcjach. Aspekt integracyjno-edukacyjny jest tutaj bardzo ważny – wskazywała Alicja Sawicka, dyrektor programowa FAMY.

– Takich wydarzeń jest coraz mniej i bardzo trudno się je organizuje. Natomiast ludzie poznają się tutaj, wyjeżdżają i zakładają później razem nowe projekty. Dla nas to duża motywacja do tworzenia tego wydarzenia.

– Tegoroczna Fama jest nieco krótsza. Odbywa się między 16 a 26 sierpnia. Jest to efekt nieco mniejszego budżetu – tłumaczył Bogusław Bojczuk, prezes Akademickiego Biura Kultury i Sztuki Alma-Art, które jest organizatorem Famy.

– Od roku 2002, kiedy w Ministerstwie Kultury powstały programy operacyjne i nastąpił podział na specjalizację otrzymywaliśmy dofinansowanie z programu "Edukacja kulturalna". W tym roku się to nie udało. Mam nadzieję, że to jednorazowa sytuacja.

48. FAMA to łącznie około 70 wydarzeń - m.in. koncertów, spektakli i spotkań autorskich. Zwieńczeniem festiwalu będzie koncert finałowy "HEJ, CZY NIE WIECIE" połączony z wręczeniem nagród. Odbędzie się on w świnoujskim amfiteatrze. Reżyserem przedsięwzięcia jest Paweł Niczewski, aktor Teatru Współczesnego w Szczecinie.

– Część ludzi już znam. Liczę na to, że poznam nowych i spróbuję ich zagarnąć do tego koncertu. Będzie miał swoją dramaturgię i mam nadzieję, że będzie ciekawy i wspólnie będziemy się na nim świetnie bawić i "rozmawiać" o współczesności.

Autor: Wojciech Zagaj / FAMA
comments powered by Disqus