Wtorek, 21 maja 2019r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Nowa książka Józefa Plucińskiego już w księgarniach. Tym razem rzecz o "Kurorcie nad Świną 1824-1945"

Historia Świnoujścia

Nowa książka Józefa Plucińskiego już w księgarniach. Tym razem rzecz o "Kurorcie nad Świną 1824-1945"

Foto: scie24

Józef Pluciński, popularny i ceniony znawca historii regionu, wydał właśnie siódmą publikację z serii "Gawędy o moim mieście". Tym razem świnoujski historyk spisał dzieje starego Świnoujścia jako  kurortu - jego dawną obyczajowość, modę, sposoby leczenia i wypoczynku, po fascynującą podróż w czasie po miejscach i budowlach, które na dobre zdefiniowały obraz modnego uzdrowiska na wyspie Uznam.

Kiedy fascynat starego Świnoujścia sięga po książkę dr Plucińskiego wiadomo, że czytelnik nie obejdzie się smakiem. Autor pisze lekko, z charakterystyczną dla siebie dawką humoru i żartobliwego dystansu, nie gubi przy tym na krok faktów, chwilami nawet dość sensacyjnych, zazwyczaj jednak mocno umiejscowionych w czasie i przestrzeni nadbałtyckiego kurortu. W najnowszej publikacji odnajdziemy uzdrowiskowe od A do Z, od warunków wypoczynku w małej miejscowości z wybrukowaną jedynie ul. Chrobrego, bo "poza tym były tylko tylko szpetne piaszczyste ulice, a rynek był piaszczystą pustynią", po działania pierwszych powojennych osadników, którzy w niełatwej politycznie sytuacji dążyli do utworzenia polskiego już uzdrowiska. 

Gawędę Józef Pluciński kończy na 1945 roku. Swój wybór tłumaczy: "Nie chciałem tworzyć monografii, z tablicami i zestawieniami ukazującymi rozwój lub regres. Podejmując się takiego potraktowania tematu musiałbym zrezygnować z tego, co jest moją pasją - snucia opowieści o zdarzeniach i ludziach z tamtych czasów, tak by się to dało czytać. Jeśli mi się to udało, to jestem naprawdę szczęśliwy". I już zapowiada, że kolejną pozycją serii zamierza zatytułować "Ludzie polskiego Świnoujścia".

"Kurort nad Świną 1824-1945" można nabyć w księgarni Neptun przy ul. Bohaterów Września. 

 

"Kurort nad Świną 1824-1945", Józef Pluciński. Wydawnictwo DELTA Adamski, Sołtysik, Sawczuk sp.jaw., Świnoujście 2019, nakład 1000 egz.

Autor: scie24
comments powered by Disqus