Wtorek, 21 maja 2019r.

Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Filmowe Świnoujście – animacje dla każdego

Wydarzenia

Filmowe Świnoujście – animacje dla każdego

Foto: Organizator

W tym roku po raz pierwszy będziemy gościć w Świnoujściu Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA. Festiwalowe projekcje rozpoczną się już w najbliższy piątek w Sali Teatralnej MDK i potrwają do niedzieli. Pokazy podzielone są na 8 grup, w tym dwie w ramach „Teraz dzieci mają głos”, gdzie filmy kierowane są do zdecydowanie młodszej publiczności. Poniżej znajdziecie program wszystkich projekcji. Wstęp na wszystkie jest wolny!

Filmy animowane, to nie tylko „Reksio”, „Bolek i Lolek” czy „Shrek”. Te Bajki zna każdy, dziecko i dorosły. Często ręcznie rysowane lub komputerowo generowane kadry, służą do opowiadania historii dużo bardziej skomplikowanych czy poważnych. Przykładem niech będzie choćby „Walc z Baszirem”, opowiadający o wojnie w Libanie w 1982. Amerykańska Akademia Filmowa od 2001 roku przyznaje nawet nagrodę Oskara w kategorii pełnometrażowych filmów animowanych. Zanim jednak twórcy osiągną sukces i laury spoczną na ich skroniach, muszą jakoś zacząć swoją przygodę z tą formą sztuki. Jedną z takich możliwości jest mający już siedmioletnią tradycję Ogólnopolski Festiwal Animacji O!PLA.

7. Ogólnopolski Festiwal Animacji

Z rekordowej ilości 245. zgłoszeń zakwalifikowano w sumie 80. tytułów: 64. do Konkursu Głównego (6 kategorii) oraz 16. do Konkursu Teraz Dzieci Mają Głos! (2. kategorie). Należy podkreślić, że w 2019 – po roku „hibernacji” – powraca wyczekiwana Kategoria OFF&GO! obejmująca twórców w pełni niezależnych i amatorów. Na uwagę zasługuje też wyjątkowo duża ilość zgłoszeń do kategorii FORMANIMY (eksperymenty i abstrakcje), co przełożyło się także na większą niż zazwyczaj ilość prac w tej kategorii. W kategorii STUDENCKIEJ dojdzie w tym roku do konfrontacji tylko dwóch uczelni: krakowskiej ASP i łódzkiej PWSFTviT; pośród nich pojawi się jednak „rodzynka” (autorka) – debiutujący w tym roku na O!PLA Wydział Sztuki Uniwersytetu Opolskiego. Konkurs TERAZ DZIECI MAJĄ GŁOS zaprezentuje z kolei sporo prac zrealizowanych przez dzieci, co nada nazwie konkursu dodatkowego wymiaru.

Wybierz swój ulubiony film

Skoro festiwal to musi być też głosowanie. Po każdym z bloków, widzowie będą mieli okazję wybrać swoją ulubioną produkcję. Mamy przygotowane odpowiednie karty do głosowania. Warto zabrać ze sobą długopis!

PIĄTEK 01.03, godz. 18.00

1. ANIMOWANY WIDEOCLIP 60’
2. ANIMOWANE FRASZKI 7’
3. FORMANIMY 52’

SOBOTA 02.03, godz. 16.00

1. ANIMACJA STUDYJNA 80’
2. ANIMACJA STUDENCKA 93’
3. ANIMACJA OFF & GO! 77’

NIEDZIELA 03.03, godz. 12.00 - Teraz Dzieci Mają Głos

1. ANIMACJA PRZEDSZKOLNA 42’
2. ANIMACJA WCZESNOSZKOLNA 70’

Autor: MDK Świnoujście
comments powered by Disqus