Czwartek, 19 września 2019r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / „Nuty nie znają granic” – VII. Polsko-Niemieckie Dni Kultury

Wydarzenia

„Nuty nie znają granic” – VII. Polsko-Niemieckie Dni Kultury

Foto: Organizator

Od 23. do 25. maja 2019 r.odbędą się już VII Polsko - Niemieckie Dni Kultury pod nazwą „Nuty nie znają granic” organizowane przez Uzdrowiska Cesarskie – Gminę Heringsdorf przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Świnoujściu. W ubiegłym roku dni kultury spotkały się z dużym uznaniem gości i mieszkańców wyspy Uznam. Szczególnie Polsko-Niemiecki Piknik na granicy Polski z Niemcami, na Promendzie Europejskiej spodobał się nie tylko mieszkańcom, ale także turystom. 

Początkiem tego projektu było otwarcie wspólnej transgranicznej Promenady Europejskiej między Świnoujściem i Gminą Heringsdorf w sierpniu 2011 roku. Celem tej idei, przy promenadzie między Świnoujściem a Bansinem, jest budowanie „mostów” między polską i niemiecką częścią wyspy Uznam.

„Sztuka nie zna barier politycznych lub granic państwowych - sztuka łączy ludzi w sposób szczególny.” – tak brzmi już od siedmiu lat motto tych dni kultury, w których biorą udział artyści z Polski i z Niemiec.

Skrzypek Marcin Diling rozpocznie dni kultury w dniu 23 maja 2019 r. o godz. 16.00 w muszli koncertowej w Heringsdorfie. Marcin ogłoszony został przez media mianem „Brawurowego Czarodzieja Skrzypiec”. Koncertuje on na wielu scenach w Polsce i za granicą, czarując publiczność swoimi niezwykłymi aranżami muzycznymi oraz wyszukanym i niecodziennym połączeniem klasyczności z nowoczesnością. Na drugi dzień, w piątek 24 maja 2019 r. o godz. 16.00 w muszli koncertowej w Heringsdorfie wystąpią Krzysztof i Mikołaj Toczko, czyli duet „pARTyzant”. Krzysztof znany jest jako mistrz tappingu oburęcznego i jest także doświadczonym muzykiem, od 20 lat współpracujący z czołowymi artystami polskiej sceny. Grał m.in. w Dżemie, jeszcze za czasów Ryśka Riedla. Obecnie współtworzy Zdrową Wodę i Paradox!.

W sobotę, 25 maja 2019 r. od godziny 16.00 do 21.00 na granicy między Polską a Niemcami odbędzie się  II. Polsko-Niemiecki Piknik bez granic na Promenadzie Europejskiej
Serwowane będą tutaj wyłącznie produkty regionalne z wyspy Uznam: piwo browarnicze „Miedziowe 44” ze Świnoujścia oraz oryginalne serdelki i wyroby mięsne z Heringsdorfu z własnej produkcji firmy „Fleischerei Wollin”.

Wspólny piknik nie będzie tylko ucztą dla ciała, ale także dla duszy - tym bardziej, że wspólne spotkanie jest muzycznie oprawione przez znakomitych muzyków.

Polski "WOOD & BRASS BAND" z 45 muzykami i grupą taneczną zaprezentuje, że można stworzyć naprawdę dobrą atmosferę z instrumentami wykonanymi z drewna i mosiądzu. A kiedy Peter Schmidt z grupy East Blues Experience zagra na gitarze wraz z przyjaciółmi, to po prostu nie można stać w miejscu – wtedy wspólny piknik będzie ucztą muzyczną.

Gitarzysta i wokalista Peter Schmidt z Berlina jest na scenie od ponad czterech dekad i od wielu lat pracuje jako muzyk studyjny, aranżer, kompozytor i producent. Ze swoim zespołem East Blues Experience koncertował w Europie, Azji i Ameryce Północnej, także jako zespół towarzyszący lub jako wsparcie dla wielu światowych gwiazd sceny bluesowej i rockowej, takich jak Luther Allison, Carey Bell, Jerry Donahue, John Mayall, Jethro Tull, Procul Harum czy ZZ Top.

W trakcie pikniku wystąpi także duet "pARTyzant", który porusza się płynnie pomiędzy różnymi stylistykami, nie będzie brakować mocnych rockowych riffów, bluesowych smaczków, humoru i zabawy przeplatanych z zadumą. Ważnym, nieodzownym elementem koncertów tego duetu jest interakcja z publicznością oraz nieskrępowana improwizacja.

Program:

Czwartek, 23.05.2019
Muszla koncertowa w Heringsdorfie
godz. 16.00 – Marcin Diling

Piątek, 24.05.2019
Muszla koncertowa w Heringsdorfie
godz. 16.00 – „pARTyzant”

Sobota, 25.05.2019
od godz. 16.00 do godz. 21.00 - przy pasie granicznym na Promenadzie Europejskiej
II. Polsko-Niemiecki Piknik bez granic na Promenadzie Europejskiej
godz. 16.00 – Marcin Diling
godz. 17.00 – „pARTyzant”
godz. 18.00 – „Wood & Brass Marching-Band”
godz. 19.30 – Peter Schmidt & Friends

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny.

Autor: Mariusz Lokaj
comments powered by Disqus