Czwartek, 19 września 2019r.

Imieniny: Januarego, Konstancji, Teodora

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Inauguracja kolejnej edycji Świnoujskich Wieczorów Organowych

Wydarzenia

Inauguracja kolejnej edycji Świnoujskich Wieczorów Organowych

Foto: TPŚ

Kiedy wiosna zbliża się do końca, a wieczory są coraz cieplejsze, miłośnicy koncertów organowych wyczekują świnoujskiego festiwalu w świątyni pw. Chrystusa Króla by wsłuchać się w dźwięki zabytkowych organów z 1927 roku i innych instrumentów.

XXI MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYCZNY – ŚWINOUJSKIEWIECZORY ORGANOWE – wiosna, lato 2019, organizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia i Parafię pw. Chrystusa Króla, pod honorowym patronatem Janusza Żmurkiewicza – Prezydenta Miasta, rozpocznie się 14 czerwca i potrwa do 30 sierpnia, w każdy piątkowy wieczór o godz. 19-tej. TegorocznyFestiwal uświetnią artyści z DANII, NIEMIEC, SZWECJI i POLSKI.

W koncercie inauguracyjnym 14 czerwca wystąpią; 

Maciej WOTA - absolwent Uniwersytetu Muzycznego im. F. Chopina w klasie fortepianu prof. Jerzego Sterczyńskiego. Ukończył też studia licencjackie na tymże Uniwersytecie w klasie organów prof. Jarosława Malanowicza, a obecnie jest studentem roku dyplomowego w klasie organów prof. A. Chorosińskiego. Uczestniczył w kursach mistrzowskich u wybitnych organistów. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych i organowych, m.in. I nagrody X Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Antoninie i I nagrody Konkursu Organowego „Romuald Sroczyński in memoriam” w Poznaniu. W swym dorobku artystycznym ma wiele recitali organowych m.in. na 26 Międzynarodowym Festiwalu Organowym w Legnicy i VII Międzynarodowym Forum Organowym w Warszawie. Koncertował w wielu krajach Europy, a także w Australii i USA. Od 2018r. jest asystentem w Katedrze Fortepianu Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie.

ARTI SENTEMO - KAMERALNA ORKIESTRA AKORDEONOWA z RadzyniaPodlaskiego, któraswoją działalność rozpoczęła w 2013 roku. Skład orkiestry tworzą uczniowie i wychowankowie klasy akordeonu Zbigniewa CZURYŁO, laureaci krajowych i międzynarodowych konkursów instrumentalnych w grze solowej i kameralnej,. Swój dorobek artystyczny prezentowała na licznych festiwalach krajowych i międzynarodowych. W 2018 r. wspólnie realizowała koncerty z włoską orkiestrą „G. ROSSINI” na lubelszczyźnie, W tym samym roku wzięła udział w projekcie artystycznym Czesława Mozila „Grajkowie przyszłości” nagrywając teledysk i piosenkę „Kaloryfer, który gra” wydany na płycie „A kiedyś to były święta”. Zagrała też koncert kolęd w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. 

Pomysłodawcą i założycielem Kameralnej Orkiestry Akordeonowej ARTI SENTEMOoraz jej dyrygentem jest Zbigniew CZURYŁO – akordeonista, pedagog, absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi w klasie akordeonu prof. B. Dowlasza i Uniwersytetu M. Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Wydz. Wychowanie Muzyczne oraz studiów podyplomowych z Zarządzania Placówkami Oświatowymi i Kulturalnymi Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im. K. Lipińskiego w Radzyniu Podlaskim. 

W programie koncertu utwory;W. A. MOZARTA, J.S. BACHA, A. CHACZATURIANA, L. VIERNE, W. KILARA, A. PIAZZOLLI i J. WOJTAROWICZA.

Koncerty w każdy piątek o godz. 19-tej – bilety w cenie 20,-złdo nabycia przed koncertem przy kościele lub wcześniej w kawiarni SONATA (vis a vis kościoła). 

Organizatorzy serdecznie zapraszają.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus