Sobota, 6 czerwca 2020r.

Imieniny: Norberta, Laurentego, Bogumila

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Koncert z Galerii Mistrzów - organy i sopran

XXI Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe

Koncert z Galerii Mistrzów - organy i sopran

Foto: Organizator

Przed nami pierwszy lipcowy koncert. W najbliższy piątek (05.07.) przy organach Steimeyera z 1927 roku, w świnoujskim kościele pw. Chrystusa Króla zasiądzie i grać będzie Mariusz RYŚ -organista, muzykolog, menedżer kultury, absolwent muzykologii w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w Lublinie pod kierunkiem ks. prof. dra hab. Jana Chwałka – muzykologia i Roberta Brodackiego – organy, tam też ukończył studia doktoranckie.

Uczestniczył w kursach mistrzowskich interpretacji muzyki organowej. Ma na swoim koncie liczne koncerty, jako solista i kameralista. Jako organista towarzyszył Mszy św. odprawionej przez Ojca Świętego Jana Pawła II w Sandomierzu 12 czerwca 1999 r. Sprawuje kierownictwo artystyczne Międzynarodowych Koncertów Organowych w Tarnobrzegu i Wieczorów Organowych w Bazylice Katedralnej w Sandomierzu. Organista w Sanktuarium Matki Bożej Dzikowskiej OO. Dominikanów w Tarnobrzegu. Członek Diecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej Diecezji Sandomierskiej i wykładowcą Diecezjalnego Studium Organistowskiego w Sandomierzu. Powoływany na konsultanta przy budowie nowych i konserwacji zabytkowych organów.

Oprócz solowej gry organowej Mariusz RYŚ akompaniował będzie śpiewaczce Małgorzacie LASOCIE-sopran, absolwentce Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie śpiewu solowego ks. dr hab. Pawła Sobierajskiego. Debiutowała w Opera Theatre w Louisville (USA) rolą Hrabiny w „Weselu Figara W. A. Mozarta i w tej samej roli w Operze Śląskiej w Bytomiu. Umiejętności wokalne doskonaliła na kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych pedagogów śpiewu w Niemczech, USA i Polsce. Występowała z wieloma orkiestrami prowadzonymi przez wybitnych dyrygentów. W swym repertuarze posiada dzieła oratoryjno-kantatowe, a także utwory liryki wokalnej i operowej. Prowadzi działalność koncertową z pianistami i organistami.Ukończyła też studia podyplomowe w zakresie emisji głosu w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Obecnie prowadzi klasę śpiewu solowego w Szkole Muzycznej II stopnia w Sosnowcu, gdzie jest kierownikiem wydziału wokalnego. 

W programie koncertu usłyszymy utwory takich kompozytorów jak; J.S. BACH, A. DWORZAK, L. EGEBJER, C. FRANCK, F. RĄCZKOWSKI, St. KWIATKOWSKI, J.RHEINVERGER, G. ROSSINI.

Początek koncertu godz. 19-ta.

Bilety w cenie 20 zł do nabycia przy kościele przed koncertem lub wcześniej w Kawiarni SONATA (vis a vis) kościoła.

Serdecznie zapraszamy.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus