Niedziela, 12 lipca 2020r.

Imieniny: Jana, Brunona, Bonifacego

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Cerekwicka, Niemen, Ziółko, Zagrobelny, Franczak. Gwiazdorska „Markowa Gala” już dziś!

Grechuta Festival 2019

Cerekwicka, Niemen, Ziółko, Zagrobelny, Franczak. Gwiazdorska „Markowa Gala” już dziś!

Foto: Organizator

Dokładnie pięć lat temu, 8 sierpnia 2014 roku świnoujski Amfiteatr otrzymał imię Marka Grechuty. Dziś wieczorem (początek koncertu o godzinie 20.30) na jego scenie odbędzie się wielkie muzyczne widowisko „Markowa Gala”. Przypadek? Nie sądzimy! Przypadkiem nie jest także fakt, że do sprzedaży trafiła ostatnia pula biletów. Kosztują jedyne 40 zł.

To będzie wyjątkowy koncert, podczas którego rozbrzmiewać będzie wyłącznie muzyką Marka Grechuty. W repertuarze widowiska „Markowa Gala”, przygotowanym specjalnie dla Festiwalu, zabrzmią nowe, oryginalne aranżacje Jego utworów. Dzisiejszy Koncert będzie także okazją do oficjalnej uroczystości symbolicznego otwarcia Grechuta Festival – Świnoujście 2019.

W pierwszej części koncertu popis dadzą świeżo upieczeni laureaci Konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty – wyróżniona Marta Jastrząbek, Karolina Gwódź (III miejsce), Karolina Micor (II miejsce), oraz zwycięzca Jan Zakrzewski. Do wykonania finałowej piosenki Jurorzy Konkursu zaprosili wszystkich uczestników.

W drugiej części koncertu słuszność ubiegłorocznej decyzji jurorów potwierdzi Kamil Franek Franczak, czyli zwycięzca Konkursu na interpretację utworów z repertuaru Marka Grechuty z 2018 roku. Później z twórczością Grechuty zmierzą się także: Kasia Cerekwicka, Natalia Niemen, Mateusz Ziółko, Łukasz Zagrobelny. Akompaniować im będzie zespół byłych muzyków legendarnej ANAWY pod kierownictwem Pawła Piątka.

Bilety kosztują 40 zł, można je nabyć on-line (www.kupbilecik.pl) oraz w kasach Miejskiego Domu Kultury w Świnoujściu (siedziba MDK, Galeria Art., Muszla Koncertowa przy Promenadzie, Amfiteatr), także bezpośrednio przed koncertem.

KAMIL FRANEK FRANCZAK (dla przyjaciół i sympatyków, po prostu Franek) – wokalista, aktor i autor tekstów. Artysta Teatru Rozrywki w Chorzowie, z którym współpracuje od 2011 roku, grając główne role we flagowych produkcjach Teatru, zdobywając tym samym sympatię śląskiej publiczności. Obecnie można go oglądać m.in. w spektaklach „Producenci”, „Młody Frankenstein”, „Jak odnieść sukces w biznesie zanadto się nie wysilając”, czy w ostatniej premierze Rozrywki - „Cabaret” w roli Mistrza Ceremonii.

Jest także konferansjerem i prezenterem telewizyjnym. Współprowadził młodzieżowy program Poziom 2.0, emitowany na żywo w TVP2. Był gospodarzem drugiej edycji show telewizji TVS „8 smaków Europy” oraz współpracował przy weekendowym programie „Weekend z TVS”.
Był jednym z jurorów drugiej edycji programu „Śpiewajmy razem - All together now!” emitowanym przez telewizję Polsat.

Jest wokalistą grupy Zero Procent, z którą został wyróżniony w opolskich Debiutach. Mają na koncie 2 autorskie albumy „Inevitable” oraz „Nieuniknione”. Obecnie trwają prace nad trzecią płytą zespołu. Ponadto pracuje nad swoim pierwszym, solowym albumem oraz pisze teksty dla innych artystów, m.in. dla zespołu RH+, czy Rafała Szatana.

KASIA CEREKWICKA – wokalistka z dyplomem i kilkunastoletnim doświadczeniem scenicznym, która Potrafi skupić uwagę nawet najbardziej wytrawnego widza. Jak sama mówi, najważniejszy jest dla niej bliski kontakt z publicznością, dlatego każdy jej występ jest perfekcyjny i na długo zapada w pamięć. Pojawiła się na scenie w 1997 roku, wygrywając program „Szansa na Sukces” piosenką Ewy Bem – „Wyszłam za mąż, zaraz wracam”. Obecnie ma na swoim koncie 6 płyt studyjnych. Hity m.in. „Na kolana”, „S.O.S”, „Zostań” na stałe zapisały się w kanonie polskiej muzyki rozrywkowej.

O tym, że jest profesjonalistką i jak świetnie czuje się na scenie udowodniła m.in. w programie “Twoja Twarz Brzmi Znajomo”- wcielając się w gwiazdy światowego formatu. Była półfinalistką V edycji show TVN – „Taniec z Gwiazdami" i wystąpiła w programie „Tylko nas dwoje” na antenie Telewizji Polsat, w którym występowała jako trener wokalny. W 2015 roku po kilkuletniej przerwie powróciła z nową energią oraz płytą „Między słowami”. Singiel „Między słowami”, „Szczęście” czy "Puls" można było usłyszeć w rozgłośniach w całej Polsce i zobaczyć na najważniejszych listach przebojów.

Obecnie jednym z najbardziej popularnych utworów granych w stacjach radiowych jest nowa piosenka "Bez Ciebie".


NATALIA NIEMEN – piosenkarka, altowiolistka, plastyczka, autorka muzyki i tekstów. Z muzyką związana jest od najmłodszych lat. Jest absolwentką warszawskiej szkoły muzycznej II stopnia im. Karola Szymanowskiego w klasie altówki. Zarówno w tworzeniu muzyki, jak i w wyrazie wokalnym artystka inspiruje się starym rhytm’n’bluesem, rock’n’rollem, ekspresją pieśniarzy flamenco, ale także chorałem gregoriańskim i muzyką cerkiewną. Osobowość i głos artystki należą do jednych z najbardziej charakterystycznych i nietuzinkowych dzisiejszej muzyki polskiej.

MATEUSZ ZIÓŁKO - pianista, wokalista, autor muzyki i tekstów. Zdobywca wielu nagród i wyróżnień, wśród nich zwycięstwo III edycji programu „The Voice Of Poland” oraz X edycji programu „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Mateusz zwyciężył także w konkursie „Super Debiuty” podczas 51. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu.

W listopadzie 2016 r. wydał utwór „W płomieniach”, który w 2017 roku był najczęściej granym utworem w Polskich rozgłośniach radiowych a w serwisie YouTube osiągnął spektakularny wynik ponad 50 milionów wyświetleń. 26 maja 2017 roku miała miejsce premiera debiutanckiego albumu „Na nowo”, na którym znalazły się takie utwory jak „Szkło” oraz „Planety”. Najnowszy singiel Mateusza Ziółko o nazwie „Na nowo” już po tygodniu od premiery gościł na wszystkich popularnych listach przebojów.

W styczniu 2018 r. Mateusz wspólnie z chórem Sound’n’Grace nagrał utwór „Horyzonty” a w lipcu wspólnie z DJ’em Remo i raperem B.R.O nagrał utwór „Nowa Twarz”.

ŁUKASZ ZAGROBELNY – absolwent Szkół Muzycznych 1. i 2.stopnia, oraz Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku Dyrygentura Chóralna. Przez wiele lat związany z Teatrem Muzycznym Roma, gdzie wystąpił w najsłynniejszych musicalach sceny: „Miss Saigon”, „Grease”, „Koty”, „Taniec Wampirów”, „Akademia Pana Kleksa”, „Les Miserables”, „Deszczowa Piosenka”, czy „Pięć Ostatnich Lat”.

W 2007 roku wydał debiutancką płytę „Myśli warte słów”. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród m.in.: Superjedynki za Przebój Roku, Artysta Roku ESKA Music Awards, Mikrofon Popcornu.

Wyśpiewał hity takie jak: „Nieprawda”, „Życie na czekanie”, czy „Nie kłam, że kochasz mnie” nagrany w duecie z Eweliną Flintą. Piosenka stała się największym polskim hitem 2008 roku. Piosenka „Ty i ja” nagrana przez Łukasza w duecie z Hanią Stach promowała przebojowy film „High School Musical 3”. Soundtrack pokrył się podwójną platyną. Wokalista użyczył również głosu głównemu bohaterowi HSM Troyowi, granemu przez Zaca Efrona.

W 2009 roku pojawił się jego drugi solowy album „Między dźwiękami”, na którym znalazły się kolejne przeboje: „Jeszcze o nas”, „Mówisz i masz” czy „Przyjdzie czas”. Rok 2012 to krążek „Ja tu zostaję”, utrzymany w klimacie lat 60. i 70. Tytułowa piosenka płyty została wyróżniona Super Nagrodą Programu 1 Polskiego Radia podczas Festiwalu Opolskiego W 2013 roku ukazał się czwarty juz album „Łukasz Zagrobelny Symfonicznie” będący zapisem koncertu z Polską Orkiestrą Radiową w studiu koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego.

Łukasz Zagrobelny Wystąpił także w licznych programach telewizyjnych, m.in. „Taniec z gwiazdami”, „Tylko nas dwoje”, a przede wszystkim zagrał kilkaset koncertów i zdobył ogromną rzeszę fanów w całej Polsce. Obecnie pracuje nad nowym, solowym albumem.

PAWEŁ PIĄTEK - pianista, aranżer, kompozytor i producent muzyczny, współpracuje z wieloma artystami, m. in. Januszem Radkiem, Grzegorzem Turnauem oraz Jackiem Wójcickim. Pisze muzykę teatralną i prowadzi własne studio nagrań. Był wieloletnim pianistą zespołu Anawa, a później kierownikiem muzycznym Grechuta Festival.

Autor: Daniel Źródlewski
comments powered by Disqus