Sobota, 25 stycznia 2020r.

Imieniny: Pawła, Miłosza, Elwiry

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Klasyczny barok i stylowy romantyzm

XXI Festiwal Świnoujskie Wieczory Organowe

Klasyczny barok i stylowy romantyzm

Foto: J.P.

W przed ostatnim festiwalowym koncercie (23.08) wystąpił – po pięciu latach ponownie - Tore Bjorn LARSEN – duński koncertujący organista i kompozytor.

Koncert rozpoczął wspaniałą, rzadko wykonywaną Passacaglią i fugą c-moll Johanna Sebastiana BACHA i wykonaniem tej kompozycji zachwycił publiczność. Przeciwieństwem bachowskiej kompozycji była autorska Passacaglia w d. Nowoczesna w brzmieniu, o zmiennym rytmie. To był utwór na miarę XXI wieku, chociaż utrzymany w stylu Bacha. Następnie wykonał przepiękną, Passacaglię w d D. BUXTEHUDEGO.

W epokę romantyzmu T.B. Larsen wprowadził publiczność melodyjną Passacaglią e-moll Josefa G. RHEINBERGERA, po niej wrócił do baroku grając tym razem Ciaconę w e D. BUXTEHUDEGO.

Wysłuchano jeszcze jednej kompozycji T.B. LARSENA – tym razem był to piękny utwór „Svart pa Vitt” - morkret ar ljus,czyli „Czarne i białe”– czarna jest jasność, po którym artysta otrzymał owacyjne brawa. Ostatnim utworem w programie była porywająco zagrana Passacaglia e-moll J.G. RHEINBERGERA i nie był to ostatni utwór koncertu, bo po długiej owacji na stojąco Tore Bjorn LARSEN ponownie zasiadł przy organach i wykonał własną, skoczną, prawie taneczną kompozycję. Brawo. Miłośnicy muzyki organowej nie zawiedli się.

Autor: M.P.
comments powered by Disqus