Piątek, 27 listopada 2020r.

Imieniny: Waleriana, Wirgiliusza, Maksyma

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Wirtualna FAMA 2020

Wydarzenia

Wirtualna FAMA 2020

Foto: FAMA

Festiwal Fama 2020 – w jubileuszowym roku 50. edycji – z powodu zagrożenia epidemicznego przenosi się do sieci. Będzie się zatem toczyć nie tylko w Świnoujściu, mieście na 44 wyspach, ale na całym świecie. Powstaje cykl filmowych rejestracji koncertów, spotkań i multimedialnych prezentacji z udziałem wybitnych twórców oraz tych, którzy swoją karierę dopiero rozpoczynają. Fama, nawet ta w ulotnej przestrzeni wirtualnej, wciąż ma być dla nich trampoliną do kolejnych artystycznych etapów, szczebli i sukcesów. 

TO WŁAŚNIE FAMA…

Fama to najstarszy i jeden z największych w Polsce interdyscyplinarnych festiwali artystycznych, a dzięki cyklom mistrzowskich warsztatów jedyne przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym. 
Mimo pięćdziesięcioletniej tradycji synonimem Famy wciąż są: młodość, świeżość i odwaga. 
Od 1965 roku letni festiwalowy czas w Świnoujściu to swoisty inkubator polskiej sztuki. To tu swoje pierwsze kroki stawiali (i wciąż stawiają) wyznaczający artystyczne trendy muzycy, wokaliści, aktorzy, kabareciarze, poeci, literaci, performerzy, malarze, filmowcy, fotograficy czy animatorzy. Imponująca lista tych, którzy tworzą historię Famy jest jednocześnie, nieustannie uzupełnianym o nowe postaci, leksykonem polskich twórców*. 

Rokrocznie program Famy to kilkadziesiąt wydarzeń przygotowanych przez kilkuset młodych twórców, którzy oprócz własnego dorobku prezentują projekty premierowe wykorzystując umiejętności i wiedzę zdobytą podczas warsztatów oraz nieformalnych lecz inspirujących spotkań. Festiwal ma charakter konkursowy, a pula nagród to zawsze kilkadziesiąt tysięcy złotych. Artystyczne zmagania ocenia profesjonalne jury - wybitni artyści, pedagodzy, dziennikarze oraz animatorzy kultury i znawcy sztuki. 

W tym roku, z uwagi na pandemię, a tym samym bezpieczeństwo uczestników i widzów, Fama odbędzie on-line. Wirtualny charakter festiwalu nie będzie mieć wpływu na jego artystyczną kondycję – niezmiennie będzie dynamicznie, fascynująco, wciągająco i na możliwie najwyższym poziomie. 

Nie zabraknie żadnej ze sztuk! Będzie muzyka, literatura, poezja, plastyka, film, teatr, taniec i kabaret.  

KONCERT OTWARCIA „ZAMYŚLIŁEŚ SIĘ…”

W koncercie inaugurującym festiwal zabrzmią utwory JANA WOŁKA – wybitnego pieśniarza, kompozytora, tekściarza, ale także poety, malarza i karykaturzysty. To on komponował i pisał teksty dla wielkich postaci polskiej estrady, m.in. Maryli Rodowicz, Ireny Jarockiej, Edyty Geppert, Zbigniewa Wodeckiego czy Michała Bajora. Był wielokrotnym uczestnikiem i laureatem Famy.
Jego pieśni, w koncercie zatytułowanym „Zamyśliłeś się...", interpretować będą goście specjalni – wielka dama polskiej piosenki RENATA PRZEMYK, mistrz muzycznej intymności FISMOLL, wrażliwa i liryczna OLY. czyli ALEKSANDRA KOMSTA oraz SŁAWOMIR PRZYBYŁ, debiutujący w roli dyrektora artystycznego Famy, a w swojej muzyce łączący tradycje piosenki autorskiej, jazzu, rocka oraz bluesa. Towarzyszyć im będzie muzyczne trio w składzie: KACPER GRZANKA, PATRYK PIŁASIEWICZ oraz ANDRZEJ KONIECZNY. Koncert został zarejestrowany w Scenie na Piętrze w Poznaniu.

FAMA ON THE ROAD

Kolejne wirtualne muzyczne wydarzenia to cykl premierowych koncertów zarejestrowanych w kilku miastach Polski (projekt Fama on the Road) – w Krakowie, Poznaniu, Legnicy, Warszawie oraz Świnoujściu. A wzięli w nich udział wyjątkowi twórcy, podbijający właśnie muzyczne sceny i serca (uszy?) melomanów. GYPSY AND THE ACID QUEEN to projekt Kuby Jaworskiego, muzycznego eksperymentatora i rewolucjonisty, który wykorzystując technikę loopowania dźwięków sam tworzy brzmienie całego zespołu i wprowadza w hipnotyczny trans. Kolejni artyści to duet POLA CHOBOT I ADAM BARAN, którzy mimo skrajności charakterów tworzą jeden dziki organizm muzyczny. Grają muzykę alternatywną, a piosenki, które tworzą, swą prostotą i transowością nawiązują do bluesa. W ostatnim z koncertów premierowych zaprezentuje się zjawiskowa INA WEST, tworząca transową, nowofalową elektronikę z zacięciem folku i jazzu.

DEKADA PARADOKSÓW 

Tradycyjnym zwieńczeniem festiwalu będzie Koncert Finałowy zatytułowany „Dekada paradoksów”. Na famowskim kanale na platformie You Tube będzie można obejrzeć rejestrację widowiska, w którym zaproszeni artyści wykonają najsłynniejsze utwory Famy, wybrzmiewające w mieście na 44 wyspach przez ostatnie pół wieku.

Wśród artystów znani doskonale festiwalowej publiczności, a będący u progu wielkich karier, m.in. GYPSY AND THE ACID QUEEN, SEKCJA MUZYCZNA KOŁĄTAJOWSKIEJ KUŹNI PRAWDZIWYCH MĘŻCZYZN, HURABAN, FRANCIS TUAN, SWIERNALIS, PRZYBYŁ, PANILAS, LUDOJAD, LATAJĄCE PIĘŚCI oraz MONIKA KOWALCZYK / WÓJCIŃSKI / GUCIK / BAŃDUR. Koncert poprowadzi MATEUSZ MAREK wraz z gośćmi specjalnymi. Kim? Niespodzianka!

SIŁA SŁOWA

Ciekawie zapowiada się cykl poświęcony sztuce słowa. „Miejsca Literatury” to rozmowy z autorami głośnych i docenianych publikacji wiodących wydawnictw (Czarne, Dowody na istnienie, Agora). DAREK FOKS rozmawiać będzie z MACIEJEM JARKOWCEM („Powrócę jako piorun. Krótka historia Dzikiego Zachodu”), JOANNĄ GIERAK-ONOSZKO („27 śmierci Toby'ego Obeda”), WOJCIECHEM NOWICKIM („Cieśniny”), EWĄ WINNICKĄ („Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey”, wraz z Dionisosem Sturisem), AGNIESZKĄ PAJĄCZKOWSKĄ („Wędrowny zakład fotograficzny”) oraz KRZYSZTOFEM VARGĄ („Sonnenberg”).

ŚLADAMI MISTRZÓW

W specjalnym cyklu rozmów pod szyldem „Śladami Mistrzów” wezmą udział uznani twórcy, którzy gościli na Famie przed laty. Wśród gości ARTURA RAWICZA, m.in. JOANNA KOŁACZKOWSKA, PIOTR BUKARTYK, ADAM NOWAK, TOMASZ JACHIMEK oraz HENRYK SAWKA. Nie obędzie się bez soczystych wspomnień, anegdot oraz przywołania panteonu polskiej sztuki.

ICH PROJEKTY NA FAMIE

W programie znajdą się także kolejne wirtualne spotkania z muzyką, sztuką oraz teatrem w wykonaniu laureatów otwartych konkursów „Twój projekt na Famie”. Zwycięzcy otrzymali dofinansowanie produkcji swoich projektów na kwotę 20 000 pln. 

Wśród laureatów TEATR ODRUCHU, muzycy WILD WHISPERS, WALUŚKRAKSAKRYZYS, BAJZEL (PIOTR PIASECKI) i ODO MAGGO (TOMEK DIMKE) oraz spora reprezentacja artystów sztuk wizualnych - HANNA ROZPARA, NATALIA OLSZOWY, KATARZYNA STOPKA, PAWEŁ WOŹNIAK, MIKOŁAJ CIEŚLAK, ANNA KOŁACKA, JULIA LEWANDOWSKA, MATEUSZ MOTZ oraz duet MACHINE.

Trwają jeszcze dwa kolejne konkursy, w których nagrody finansowe (pula 6 000 pln) ufundował marszałek Województwa Zachodniopomorskiego. Pierwszy to „Twój tekst na Famie”, który skierowany jest do młodych literatów i dziennikarzy. Adresatami drugiego z konkursów – „Wirtualna wystawa na Famie” – są studenci uczelni artystycznych, a jest to zaproszenie do stworzenia wirtualnej wystawy, której tematem ma być „Stan skupienia” oraz rola artysty i sztuki w czasie pandemii. Rozstrzygnięcie obu konkursów planowane jest 20 sierpnia 2020 roku.

EDUKACJA GŁUPCZE!

Fama szczyci się mianem jedynego w Polsce festiwalu artystycznego z zacięciem edukacyjnym. Nie mogło zatem zabraknąć warsztatów mistrzowskich. Te, z uwagi na pandemię, odbywają się w ograniczonej formule. Uznany fotograf i dziennikarz muzyczny ARTUR RAWICZ prowadził kameralne warsztaty dziennikarskie oraz fotograficzne, z udziałem niewielkiej liczby uczestników (część zajęć odbywała się on-line). Efekty ich pracy będzie można zobaczyć w wirtualnych formach, ale także fizycznie, gdyż dopełnieniem bezdotykowej i bezpiecznej Famy będzie zupełnie realna wystawa fotografii w Galerii ms44 w Świnoujściu. Na wystawie będzie można zobaczyć kulisy pracy nad wirtualnym wydaniem festiwalu.

Z uwagi na zagrożenie epidemiczne w mistrzowskich warsztatach wokalnych udział wzięli wyłącznie studenci Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Poprowadziła je zjawiskowa ANNA SERAFIŃSKA, wokalistka jazzowa oraz pedagog. Efekty warsztatów w formule kameralnego koncertu zostaną zarejestrowane i zaprezentowane on-line.

W zakresie sztuk wizualnych warsztaty mistrzowskie zostały przeprowadzone z udziałem studentów Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Wykładowczynie uczelni - DR EWA MRÓZ-PACHOLCZYK, DR MARTA WYSZYŃSKA, MGR KINGA LUDEK – zaproponowały interdyscyplinarne warsztaty scenograficzno-kostiumowe, w których wraz ze studentami przyglądały się relacji między przestrzenią, kostiumem, obiektem a odbiorcą. Finałem projektu zatytułowanego „Spotkanie” będzie stworzenie instalacji oraz performance’u, które zostaną zaprezentowane on-line podczas Wirtualnej Famy.

SUBSKRYBUJ!

Wirtualna Fama odbędzie się między 21 a 29 sierpnia 2020 roku. Każdego z dziewięciu festiwalowych dni na kanale Famy na platformie You Tube zaplanowano premierowe emisje zarejestrowanych materiałów oraz transmisje wydarzeń. Po premierze wszystkie filmy będą także dostępne. Warto już teraz subskrybować famowego You Tube’a oraz Facebooka. Warto tam zaglądać już teraz, gdyż nieustannie publikowane są interesujące i intrygujące materiały video, m.in. rozmowy z uczestnikami Famy, wspomnienia (cykl „44 sekundy z Famą”) i znacznie, znacznie, znacznie (…) znacznie więcej.

YouTube/festiwalfama

Facebook/festiwalfama

Instagram/festiwalfama

www.fama.org.pl

Autor: Daniel Źródlewski
comments powered by Disqus