Środa, 28 lutego 2024r.

Imieniny: Romana, Ludomira, Lecha

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Temperatura famowego krajobrazu

FAMA 2021

Temperatura famowego krajobrazu

I.V.A.

Foto: Organizator

Fama, dzień trzeci: interakcyjny performance, literacka rozmowa o Górnym Śląsku oraz potężna dawka muzyki w każdym niemal gatunku. Będzie muzyczna wrażliwość, rytuał, bezkompromisowość, pustynny trans i pulsowanie… Jedziemy!

Trzeci dzień Festiwalu Fama zaczynamy o godzinie 16.00 na pełnym miejskiego zgiełku placu Wolności. Tutaj PerfoMentalni, czyli eksperymentalny zespół tworzący w obszarze tańca, ruchu i choreografii zaprezentuje „Wystawę wyobrażoną”. To działanie balansujące na granicy performansu, choreografii i galeryjnej instalacji. To rodzaj nieistniejącej wystawy. W rolę eksponatów wcielą się performerzy. Ruchem odtwarzać będą różne formy, układając się w spójną całość kuratorowanej przez widza wystawy, gdyż to właśnie dowolność interpretacji zależeć będzie właśnie od niego. 

Kwadrans po siedemnastej (17.15) w przestrzeni Galerii Sztuki Współczesnej ms44 odbędzie się kolejne spotkanie w cyklu „Miejsca Literatury”. Gościem Krzysztofa Lichtblaua będzie Zbigniew Rokita. Panowie podejmą temat Górnego Śląska, jego historii, godzenia się z pochodzeniem, a także – nie zawsze wygodną, przeszłością i spuścizną przodków. To oczywiście echa głośnej książki Rokity „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. 

Przenosimy się do klimatycznej hali w Basenie Północnym, która już do późnego wieczoru wypełniona będzie muzyką. Cykl zdarzeń rozpocznie I.V.A., czyli Viktoria Ivanenko - dziewczyna o wschodnich korzeniach, skrzypaczka, gitarzystka, wokalistka i autorka tekstów. Jej muzyka łączy w sobie wrażliwość, przekaz oraz niebanalne melodie. Początek koncertu o godzinie 18.30.Godzinę później (o 19.30) Oskar Mir i Milito, czyli duet tworzący muzykę stanowiącą wypadkową rozmaitych gatunków i stylistyk - od art popu przez trip hop, indie, acoustic po romantic techno. Ich koncerty są podobno jak rytuały, podczas których opiewają wrażliwość i wynikającą z niej bezkompromisowość. 

Trzy grosze to trzech muzyków – Adam Kandziora, Marcin Hoffmann oraz Kamil Bubnowski. Ich muzyczna stylistyka krąży między rockiem, alternatywą a americaną. Założycielem i pomysłodawcą grupy jest Adam Kandziora, jeden z liderów folkowego zespołu Pangraj, nagradzanego na Famie przed kilkoma laty. Na koncert zapraszamy o godzinie 20.30.

Czas na wieczorne wydarzenie specjalne i koncert zespołu Polski Piach, którego liderem i założycielem jest Patryk Zakrocki – muzyk, kompozytor, improwizator, a także prowadzący warsztaty dla zespołów podczas tegorocznej Famy. Muzycy Polskiego Piachu czerpią z tradycji pierwszego bluesa, pustynnego transu i rozwijają własny język, którego temperatura wynika z rodzimego krajobrazu, natury polskich rzek i zachmurzonego nieba. Grają instrumentalnego, wiślanego bluesa, kameralistykę z piachu, a przede wszystkim… pulsują. Start o 21.30. Na finał dnia, o godzinie 22.30, solidna porcja rockowych brzmień i formacja Tuga. Muzykę, którą grają cechuje chwytliwa melodyjność i nieoczywisty aranż, a polskie teksty pozwalają podkreślić pewien niepokój i słowiański, niewytłumaczalny smutek. Tuga to wyraziste, gitarowe brzmienia dopełnione instrumentami dętymi, a wszystko w całości trzyma nietuzinkowa sekcja rytmiczna. 

Przypominamy: na wszystkie wydarzenia Famy – WSTĘP WOLNY! 

25 SIERPNIA 2021 | ŚRODA

16.30 | Plac Wolności | PK
PerfoMentalni „Wystawa Wyobrażona” – performance

17.15 | Galeria Sztuki Współczesnej ms44 |
Miejsca Literatury: Zbigniew Rokita „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”

18.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
I.V.A. – koncert

19.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Oskar Mir/Milito – koncert

20.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Trzy grosze – koncert

21.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | WS
Polski Piach – koncert

22.30 | Hala w Porcie Jachtowym – Basen Północny | PK
Tuga – koncert 

Autor: FAMA
comments powered by Disqus