Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Markowy Festiwal Dzień Drugi: Szczerość polityczna czasu wilka...

Wydarzenia

Markowy Festiwal Dzień Drugi: Szczerość polityczna czasu wilka...

Foto: Organizator

Drugi dzień Markowego Festiwalu to praktyczny dowód na jego interdyscyplinarny charakter. Pośród tuzina artystycznych zdarzeń są nie tylko spotkania z muzyką, ale także przedstawienia teatralne, plenerowe widowiska, spotkania oraz wystawa. 

Startujemy o godzinie 17.00 w Galerii Sztuki Współczesnej ms44. „Zlot fanów szczerości politycznej” to wystawa pięciu artystek – malarstwo Aleksandry Bek, Justyny Kramarz, Klaudii Prabuckiej, Aleksandry Stankiewicz, oraz rzeźby Wiktorii Walendzik i Klaudii Prabuckiej. Ich prace, choć pozornie zabawne i pociągające, mają jednak służyć krytyce kultury masowej, która dziś wchłonęła zarówno sztukę jak i religię. Ta artystyczna ideowa definicja nieszczerości kulturowej współczesnego świata, będzie kpiną z poprawności politycznej, ale także przewrotnym odświeżeniem języka feminizmu. Kuratorzy wystawy – prof. Kamil Kuskowski z Akademii Sztuki w Szczecinie oraz Andrzej Pawełczyk, kurator Galerii ms44 mówią, że „prace które pokazujemy na letniej wystawie, pomimo że mogą być kroniką zapowiedzianej śmierci współczesnego świata, bo taką rolę pełni sztuka sublimując rzeczywistość, to podtrzymują prymat podstawowej cechy sztuki katharsis, nad potrzebą artykulacji politycznych przekonań, nie zapominając przy tym o artystycznym rzemiośle”. 

Czas na sztukę teatru. Tutaj także ważne zagadnienia – „Seks, miłość i podatki” – ale już w formule komedii. W spektaklu stołecznego Teatru Komedia w reżyserii Tomasza Dutkiewicza relacje romantyczne przybiorą kształt skomplikowanych figur przestrzennych. Narzeczona zdradza głównego bohatera z jego najlepszym przyjacielem, ten z kolei na chwilę musi zostać żoną kumpla, któremu przyprawia rogi. Do tego wszystkiego należy dodać niemającą o niczym pojęcia dziewczynę zdradzającego, matkę zdradzanego, wścibskiego sąsiada i… pijanego urzędnika skarbowego. Na scenie plejada gwiazd: Marta Wierzbicka, Karolina Nowakowska, Katarzyna Trzcińska, Magdalena Wójcik, Mateusz Banasiuk, Mikołaj Krawczyk, Robert Rozmus oraz Marcin Troński. Bilety w cenie 40 i 50 zł do nabycia on-line na platformie www.kupbilecik.pl oraz (wyłącznie!) w kasie MDK Świnoujście (Uwaga! Pozostałe punkty nie prowadza sprzedaży biletów na wydarzenia w Sali Teatralnej).  

Kolejne teatralne prezentacje to plenerowe widowiska. Poznański TEATR EWOLUCJI CIENIA przywiezie do Świnoujścia spektakl „CZAS WILKA” – widowiskowy, piękny w obrazie, a zarazem przerażający w treści, bo dotykający bolesnej prawdy o człowieku. Artyści, odwołując się do czytelnej metafory, sytuując akcję przedstawienia na osi człowiek–wilk, chcą zastanowić się nad siłami rządzącymi naturą ludzką, a jednocześnie przestrzec przed obudzeniem wilka drzemiącego w każdym z nas. To szczególnie ważne w tak trudnym czasie, gdy wystarczy spojrzeć za wschodnią granicę, by przekonać się, jak do niedawna „bratnie” narody zamieniły się w zapiekłych wrogów… 

PROGRAM | 4 SIERPNIA 2022 | CZWARTEK

17.00 | Galeria MS 44 | wstęp wolny
 Wernisaż „Zlot fanów szczerości politycznej"
 Malarstwo, rzeźba, obiekty – zbiorowa wystawa prac absolwentek i studentek Akademii
 Sztuki w Szczecinie: Aleksandry Bek, Justyny Kramarz, Klaudii Prabuckiej, Aleksandry
 Stankiewicz, Wiktorii Walendzik 

18.00 | Sala Teatralna MDK Świnoujście | bilety: 50 zł / 40 zł
 Spektakl „Sex, miłość i podatki”
 reż. Tomasz Dutkiewicz, wyk. Marta Markowicz, Karolina Nowakowska, Katarzyna Trzcińska,
 Magdalena Wójcik, Mateusz Banasiuk, Mikołaj Krawczyk, Robert Rozmus, Marcin Troński 

21.30 | Muszla Koncertowa przy Promenadzie | wstęp wolny
 Spektakl plenerowy Teatru Ewolucji Cienia „Czas Wilka” 

Autor: Organizator
comments powered by Disqus