Poniedziałek, 15 kwietnia 2024r.

Imieniny: Ludwiny, Wacławy, Anastazji

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Kultura / Niemiecko-polski koncert z muzyka Pomorza i zespół Floridante z Estonii w MDK

Wydarzenia

Niemiecko-polski koncert z muzyka Pomorza i zespół Floridante z Estonii w MDK

Ensemble Floridante

Foto: Tencu

Relacje pomiędzy Europą Środkową – Polską i Niemcami – a państwami bałtyckimi były silne już w epoce baroku. O tym muzycznym moście opowie cieszący się popularnością zespół Floridante – we wtorek 4 października, o godzinie 19.30 ,w Domu Kultury w Świnoujściu. Będzie tam można po raz pierwszy usłyszeć dzieła kompozytorów, których utwory nie były nigdy wcześniej grane ani w Niemczech, ani w Polsce.

Estoński zespół Floridante został założony w roku 2014 w Tallinnie. Od roku 2015 zespół Floridante regularnie gości na renomowanym festiwalu Haapsalu Early Music Festival. W ciągu lat zespół ten wypracował znakomitą pozycję na estońskiej scenie muzyki klasycznej i odbył liczne koncerty m.in. w ramach festiwali oraz poza swoją ojczyzną. W roku 2019 ukazała się debiutancka płyta zespołu Floridante „Amarilli mia bella” nakładem Estonian Record Productions. Sponsorem tego koncertu jest Miasto Świnoujście.

Program stanowi muzyczną podróż w czasie, prezentującą nie tylko nieznanych estońskich kompozytorów, lecz także instrumenty strunowe, które rzadko już można usłyszeć. Do bardziej znanych instrumentów należy viola da gamba, która w epoce baroku została stopniowo wyparta przez wiolonczelę lub niemalże nieznana w Polsce i Niemczech nyckelharpa, należąca w Szwecji do tradycyjnych instrumentów muzyki ludowej. Również kannel, rodzaj fińsko-estońskiej cytry, dopełnia program porywających dźwięków i muzyki.

Na Uznamskim Festiwalu Muzyki w tym roku zostanie zaprezentowana muzyka z Estonii, a 8 października nastąpi kulminacja „20 lat koncertów w Peenemünde” z udziałem orkiestry NDR Radiophilharmonie. Odbędzie się również europejska premiera nowego dzieła znakomitego estońskiego kompozytora, jakim jest Jüri Reinvere. Koncert odbędzie się pod przewodnictwem słowackiego dyrygenta Juraja Valčuha. Rolę skrzypka będzie pełnił Vadim Gluzman. Punkt kulminacyjny uroczystości jubileuszowych miał miejsce już w maju, w ramach jedynej w swoim rodzaju rezydencji Orkiestry Filharmonii Nowojorskiej i światowych gwiazd, takich jak Anne-Sophie Mutter, Thomas Hampson i Jan Lisiecki.

Bilety oraz więcej informacji są dostępne pod numerem +4938378-34647 i na stronie www.usedomer-musikfestival.de.

Autor: Organizator
comments powered by Disqus