XVI Świnoujskie Wieczory Organowe
Koncert specjalny z galerii mistrzów
Helene Nassif
Foto: Organizator
Bardzo interesująco zapowiada się kolejny koncert. W piątek 18 lipca wystąpią artyści z Niemiec. Przy organach Steinmeyera z 1927 roku zasiądzie Michael VOIGT, sopranem zaśpiewa Anna Elisabet MURO, a na harfie grać będzie Helene NASSIF.
Michael VOIGT, urodz. W 1972 roku, od 1992 do 2000 studiował muzykę kościelną i grę artystyczną na organach w Akademii Sztuk Pięknych w Bremie. Jego najważniejszymi nauczycielami byli prof. Tillmann Benfer (Orgelliteraturspiel), prof. Günter Berger (improwizacja organowa) i prof. Alexander Wagner (dyrygent chóru). Jeszcze podczas trwania studiów zatrudniony był w latach 1993- 2000 jako muzyk kościelny w gminie Ritterhude w kościele św. Jana . Od 2001 do 2010 był kantorem w parafii p.w. Chrystusa w Neuss. Obok licznych występów oratoryjnych z chórem kościelnym (między innymi 2005 „Requiem“ Alfreds Schnittke, 2006 „Die letzten Dinge“ Louisa Spohra i ostatni - koncert 2009 - premiera „Requiem dla Margret“ Oskara Gottlieba Blarra) organizował coroczny tydzień muzyki kościelnej miasta Neuss i wspólnie z uczelnią Robert-Schumann-Hochschule Düsseldorf - koncerty organowe i koncerty muzyki kameralnej w kościele parafii Christusa. Tu miały miejsce liczne premiery utworów (m.in. Jürga Baura i Güntera Bergera), często wykonywane z żoną Anną-Elisabet Muro. W 2010 r został powołany jako kantor diecezjalny do Neustrelitz. Tam kierował między innymi Singakademie Neustrelitz (powstała w 1840 r.) i lato organowe Grüneberga (Grüneberg-Orgelsommer) w kościele miejskim, na słynnym instrumencie okresu romantyzmu mistrzów szczecińskich.
Anna-Elisabet MURO, urodzona w Barcelonie; naukę śpiewu rozpoczęła u Margarity Sabartés, a następnie u Elke Holzmann w Bremie. Po zdaniu egzaminów państwowych pierwszego stopnia z przedmiotów muzyka i hiszpański rozpoczęła studia wokalne z punktem ciężkości na muzykę dawną u profesora Harryego van der Kamp i Clemensa Löschmanna w Akademii Sztuk Pięknych w Bremie (w 1979 połączona z bremeńskim konserwatorium muzycznym). Anna-Elisabet Muro poświęca się głównie repertuarowi oratoryjnemu i pieśniowemu. Śpiewa ponadto w różnych zespołach literaturę renesansu i baroku. I tak przejęła partię solową w „Te Deum“ Heinza Wernera Zimmermanna, w oratorium „Narodzenie Jezusa Chrystusa“ („Die Geburt Jesu Christi“) Johanna Wilhelma Hertela i w mszy c-moll Wolfganga Amadeusza Mozarta. Brała też udział w różnych przedstawieniach operowych koncentrując się głównie na utworach barokowych: „La Ninfa“ w inscenizacji „Orfeusza“ Monteverdiego i na klasyce, jako Zuzanna w „Weselu Figara“ Mozarta oraz jako Eurydyka w „Orfeuszu i Eurydyce “ Glucka. Do tego dochodziły premiery utworów oratoryjnych i muzyki kameralnej, m. in. kompozytorów Jürg Baur, Günter Berger, Oskar Gottlieb Blarr i Adelheid Geck.
Helene NASSIF – francuska harfistka studiowała grę na tym instrumencie u Marielle Nordmann, Ghislaine Petit-Volta i prof. Katarzyny Michel. W 2009 roku ukończyła studia w Konserwatorium Region de Paris, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. W 2010 roku, grajac koncert z Orkiestrą uzyskała dyplom z wyróżnieniem University of the Arts w Zurychu. Ponadto zdobyła wiele nagród w konkursach, m.in. Prix d'Honneur Miedzynarodowego Konkursu Leopolda Bellan w 2006 roku. Od 2010 roku w Niemczech pracowała nad historyczną praktyką wykonawczą utworów włoskiego późnego renesansu i wczesnego baroku oraz XVII i XVIII wieku otrzymując tytuł magistra w muzyce dawnej na harfie barokowej Akademii Sztuk Pięknych w Bremie. Jej nauczecielami byli Ludger Remy, Detlef Bratschke i Thomas Albert. Wiele koncertowała grając na harfie pedałowej i harfie barokowej jako solistka i z orkiestrą. Od 2007 roku jest stałym gosciem najważniejszych festiwali takich m.in. jak Festiwal Muzyki Europejskiej w Stuttgarcie, Rheingau Music Festival, czy Dni Niemieckiej Muzyki Barokowej. W swym artystycznym dorobku ma nagrania dla kanałów telewizyjnych TF1 i ARD, radiowe dla Radio France, SWR, WDR oraz płytowe.
Festiwal gościć będzie także kompozytora Oskara Gottlieba BLARR, którego organowe utwory usłyszymy podczas koncertu. W programie także kompozycje Heiricha SCHUTZ'a, Guntera BERGERA oraz dwie polskie pieśni Maryjne.
Początek koncertu godz. 19-ta.
DOŁĄCZ DO NAS: