Sobota, 10 maja 2025r.

Imieniny: Izydora, Antoniny, Symeona

  • DOŁĄCZ DO NAS:

Strona główna / Miasto / Pierwsze wydarzenie z cyklu "Skarb z muzealnego sejfu" za nami

Miasto

Pierwsze wydarzenie z cyklu "Skarb z muzealnego sejfu" za nami

Foto: Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu

W środę sala Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu była pełna mieszkańców, którzy przyszli posłuchać fascynujących opowieści o bursztynach. Każdy z gości mógł wejść do wnętrza muzealnego sejfu, by podziwiać wyjątkową wystawę biżuterii wykonaną ze „złota Bałtyku”.

Gościem specjalnym spotkania był Eryk Popkiewicz – absolwent archeologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, od najmłodszych lat pasjonujący się rzemiosłem artystycznym. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych rekonstruktorów i rzemieślników, specjalizującym się w rekonstrukcji dawnych technik obróbki bursztynu – od neolitu po wczesne średniowiecze.

- Najwartościowszym bursztynem jest ten w kolorze białym, ponieważ występuje najrzadziej. Białe bryłki bursztynu bałtyckiego są wyjątkowo cenione – mówił Eryk Popkiewicz.

Jedną z największych brył bursztynu bałtyckiego znaleziono niedaleko Świnoujścia. Ta o masie 9.750 g i długości pół metra, została odkryta w 1904 roku w Rarwinie koło Kamienia Pomorskiego. Dziś jest eksponowana w Muzeum Przyrodniczym w Berlinie.

- W przeszłości do poławiania bursztynu wykorzystywano drewniane narzędzia, a do wody wchodzono w specjalnych strojach pokrytych dziegciem. Dziś używamy piankowych strojów neoprenowych i latarek UV – opowiadał Popkiewicz.

W najbliższą sobotę, 25 stycznia, o godz. 18.30, chętni do poszukiwania bursztynów spotkają się na plaży przy Wiatraku. Będą szukać „złota Bałtyku” przy użyciu tradycyjnego kaszorka oraz nowoczesnych latarek UV.

Tego samego dnia w Muzeum Rybołówstwa Morskiego odbędą się warsztaty obróbki bursztynu, które będą prowadzone o godzinach 12.00, 15.00 i 18.00.

W niedzielę, 26 stycznia, o godz. 11.00 na plaży przy Wiatraku zostanie zademonstrowany dzienny pokaz połowu bursztynu przy użyciu kaszorka.

- Bursztynów najlepiej szukać w miejscach, w których morze wyrzuca patyki. Najwięcej skarbów można znaleźć po sztormie – zachęcał ekspert.

Muzeum Rybołówstwa Morskiego w Świnoujściu składa serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomogli w organizacji środowego spotkania, w tym Zarządowi Dróg Miejskich i Żeglugi, Miejskiemu Domowi Kultury, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Świnoujskiej Organizacji Turystycznej.

Autor: BIK UM Świnoujście
comments powered by Disqus